Tallinna kalmistud on juba täis või täituvad kohutava kiirusega!

 (20)
Tallinna kalmistud on juba täis või täituvad kohutava kiirusega!
Foto: Rauno Volmar

Juba rohkem kui neli aastat tagasi ilmus Harju Elus lugu „Kiili vald tahab saada viimset puhkepaika“, kus tollane vallavanem Vambo Kaal rääkis plaanist rajada valda surnuaed. Kalmistukohtade nappus on ka aastal 2014 probleemiks nii pealinnas kui selle lähivaldades.
Vaidlusi tekitas asukoht juba viis aastat tagasi. Kuigi kohalikud nõustusid, et kalmistut on vaja, siis ei soovitud seda oma naabrusesse.

Kiili valla arendusnõunik Aimur Liiva ütles, et surnuaiaga seonduv on praegu tegelikult läbi arutamata ning puudub ühene vastus, kas see peab ilmtingimata just Kiili vallas olema. „Kalmistute asukohad on reeglina väga pika aja jooksul välja kujunenud ning ajalooliselt seotud kirikutega,“ märkis ta.
Liiva sõnul ei määratle suurem osa eestlastest end tänapäeval küll ametlikult religioossena, kuid väga paljude jaoks on matustega seonduv ikkagi sellesse valdkonda kuuluv ning lõpuks on kirikuõpetaja ikkagi see, kes aitab lahkunu viimsele teekonnale saata. Seetõttu ei saa kalmistut täiesti suvalisse kohta rajada. „Kokkuvõttes võib juhtuda, et päris tühjale kohale surnuaia rajamine ei pruugi õnnestuda, kuna rahvas ei võta seda lihtsalt omaks.“

Vajadus on aga tõsine, sest nagu Saku vallavolikogu esimees Tanel Ots (kes töötab ka EELK Jüri koguduse õpetajana) märkis, võib kirstumatus lähitulevikus muutuda „luksuseks“.
„Pealinna kalmistud on juba täis või täituvad kohutava kiirusega. Ei oska ise hinnata, palju on võimalik peale matta, aga kõik kalmistute nurgad on juba täis.“

Loe artikli täisteksti Harju Elust.