Talvine kalapüük pakub elamust ja toidulisa

 (5)
_MG_6547
Kalapüük jäälFoto: Sven Arbet

Kose vallas 415 hektaril laiuv Paunküla paisjärv on üks kalastajate meelispaiku, mille jääl õngitsevad nii kohalikud kui huvilised kaugemaltki.

Paunkülas elav Andre Paist (45) on püügiga tegelenud lapsepõlvest saati. Paisti sõnul spetsialiseeruvad püüdjad nii kala kui püüdmiskoha osas. “Kes on särje peal, kes ahvena peal, kes haugi peal. Kes püüab latikat, kes linaskit. Ja igaühel on oma koht välja kujunenud.”

Kunagi töötas Andre ka ehitaja ja saekaatrimehena. 13 aasta eest otsustas ta keskenduda vabakutselise harrastuskalamehe tööle. Püütud saagi müüb ta teistele kalameestele, kellel ei näkka: “Kes kala pole saanud, need võtavad minult.” Viie kilo eest küsib Andre 5-10 eurot.

MTÜ Paunküla Kalabaasi vedav Andre ise sööb kala kaks-kolm korda nädalas. “Oleneb, mis kätte oled saanud parasjagu. Iga päev ei taha, siis läheb üksluiseks.”

Kas pole hirmu, et kalamehed tõmbavad paisjärve tühjaks? “See on üks kapriissemaid järvi üldse. Siin võid nädal aega jutti uidata ringi ja mitte ühtegi kala saada,” väidab Andre. Muuhulgas proovib ta kätt Peipsi järvel ja Pärnu jõel.

Loe pikemalt Harju Elust.