Tšehhitar lõpetab Kolgas keskkooli


Vargus Kolga keskkooli võimlas
Kolga keskkoolFoto: Tanel Meos

Kevadel lõpetab Kuusalu vallas Kolgas keskkooli viimane, 20. lend. Koos klassikaaslastega saab kooliaeg otsa ka Tšehhimaalt Brnost pärit vahetusõpilasel Viviana Ajmoval, kirjutab Harju Elu.

Särasilmset tšehhitari Viviana Ajmovat näib jätkuvat koolimajas ja ka väljaspool kõikjale. Õppimine, tants, korvpall, tennis ning muud hobid. Otsekui imena on neiu õppinud nii hästi eesti keeles rääkima, et annab usutluse vaid aeg-ajalt sõnu otsides või meelde tuletades. "Tulin Eestisse augusti lõpus ning 1. septembril alustasin Kolgas 12. klassi. Olen siin YFU Eesti ehk Rahvusvahelise Õpilasvahetuse kaudu. Varem elasin ja õppisin Brno gümnaasiumis," tutvustab ta ennast.

Enne Eestisse saabumist ei teadnud Viviana siinsest elust suurt midagi. Selged olid vaid kaks asja: pealinn on Tallinn ja põhjamaal on pidevalt külm. Eesti keelt ei osanud ta sõnagi. "Aga uurisin, mis siin toimub, ka kes on näiteks president ja kui suur Eesti on," lisab Ajmova.Tšehhitari koolitee Eestis algas 1. septembril ning ta elab Kolgas kohalikus peres. Nagu mainitud, ei osanud ta siia tulles sõnagi eesti keelt. Suhtlemisel ja õppimisel tuli võtta appi inglise keel, mida klassi- ja koolikaaslased oskavat tšehhidest paremini. Ning kohe algasid kaaslaste ja pedagoogide abiga keeleõpingud. "Aga ega ma ei oska numbreid järgarvudena siiani kasutada. Lihtsalt lugeda, nagu "üks", "kaks" ja "kolm", oskan küll," lisab Ajmova.

Seotud lood:

Kuidas näeb aga välja Viviana koolilõpp Kolgas? Ta seletab, et teeb riigieksami vaid inglise keeles. Teiste eksamite jaoks ei ole keel veel piisavalt hea. "Ma ei oska näiteks kirjanduses "Romeot ja Juliat" lugeda-analüüsida," ütleb ta.

Lõputunnistust Viviana Ajmova Kolgast ei saa, sest järgmisel aastal ootab teda ees veel üks aasta õppimist. Sedakorda koduse Brno gümnaasiumi 13. klassis.Loe pikemalt Harju Elust.