Ulukite hävitustöö viis taluniku raskesse vaidlusse

 (17)
Metskitsed
MetskitsFoto: Ilmar Saabas

Metssead ja hirved hävitasid suve lõpus ja sügise alguses ligi poole talunikule kuuluvast 36 hektari suuruse odrapõllu saagist, kuid nüüd on talunik kimpus kompensatsiooni saamisega, kirjutab saarlane.ee.

"Sellel põllul on ulukikahjustusi olnud aastast- aastasse, kuid jahiseaduse muutmisega tekkis mul käesoleval aastal esimest korda võimalus nõuda metsloomade ekitatud kahju eest kompensatsiooni," lausus portaalile saarlane.ee Orissaare valla Kavandi küla Tüütsi talu peremees Aare Aljas. "Kahjustused on olnud alati üpris suured, kuid varem kirjutasin need lihtsalt kortsnasse. Nüüd oli lootus saada ka mingit hüvitist, sest kahjud olid suured- ligi 3600 eurot. Kusjuures hindasin kahjusumma veel väiksemaks."

Metssead ja hirved tegid põhilise hävitustöö Aare Aljase odrapõllul augusti lõpus, kui pikalt sadas vihma. "Kaks nädalat sadas vihma ja loomad jõudsid odrapõllu kenasti ära mällata," meenutas ta. "Pilt oli ikka väga nutune. Kui tavaliselt saab sealt hektari kohta 3 tonni vilja, siis nüüd sain vaevalt 1, 5 tonni. Üldse on selle põllu lähedal suur metsloomade kontsentratsioon, võibolla on hundid nad sinna ajanud."

Aare Aljas oli algselt siiki optimistlik, sest uus jahiseadus lubab käesolevast aastast kahjusaajatel seadusliku aluse järgi taotleda kompensatsiooni. NIi vormistaski talunik nõutud dokumendid kahju kohta ja saatis need kohalikule jahiseltsile.

Seotud lood:

Pärsama jahiselts praegu laekunud dokumente arutab ja otsust kahjude kompenseerimise kohta pole vastu võetud. Aare Aljas on Saarte Jahimeeste Seltsi andmeil praegu maakonnas ainus, kes ulukikahju hüvitamist soovib.

"Mõneti võib see tuleneda sellest, et paljud talunikud ei tea veel jahiseaduses tehtud muudatustest," oletas Aare Aljas.

Loe edasi saarlane.ee-st.