Vaatamata plii kasutamise keelustamisele veelinnujahis, pole merikotkaste suremus piinarikkasse mürgitusse vähenenud

 (8)
Merikotkas
MerikotkasFoto: Bianca Mikovitš

24. jaanuaril tõi muhulane Rein Saksakulm oma kuuri kosuma Aljava külast leitud merikotka, kellel tuvastati pliimürgitus. Vaatamata veterinaaride pingutusele suri kotkas Eesti maaülikooli(EMÜ)loomakliinikus, kirjutab Meie Maa.

EMÜ veterinaararsti Madis Leivitsa sõnul jõudis eelmisel aastal kliinikumi seitse merikotkast. Arvestades populatsiooni levikut ning asjaolu, et vaid vähesed mürgitusega linnud leitakse ja toimetatakse haiglasse, on tema sõnul tõsise probleemiga. Mürgitusega linnud surevad piinarikkasse lämbumissurma, sest plii pärsib närviimpulsside ülekannet, millest tingituna pole loom võimeline oma lihaseid kontrollima ega hingama.

Leivitsa sõnul on juhtumite paljususes süüdi enamasti jahimehed, kes kasutavad pliimoona ja jätavad mahalastud ulukid metsa, kus röövlinnud kehas sisalduva mürgi sisse söövad.

Ehkki Saaremaa jahimeeste kinnitusel kasutatakse terasmoona, ei saa olla täiesti kindel, et seda teevad kõik jahimehed. Samuti on pliimoona kasutajad jahituristid, kes üritavad siin viibitud aja jooksul maksimumi võtta ning usuvad levinud väärarusaama, et terashaavli tabamus on kehvem kui pliihaavli oma.

Vaatamata asjaolule, et Eestis on plii kasutamine juba rohkem kui aasta jagu veelinnujahis keelatud, ei ole merikotkaste suremus vähenenud. Madis Leivitsa arvates võib sellest järeldada, et probleem on ka jaht maismaal.

Loe pikemalt 7. veebruari Meie Maast.