Vaivara lahingu võitsid seekord Leegioni-poisid

 (1)
Muuseumiöö Vaivara vallas
Muuseumiöö Vaivara vallasFoto: Sergei Stepanov, NPA

Vaivara Sinimägede muuseum tähistas Eesti lipu päeval oma 8. sünnipäeva näidislahingu ja ajalooliste tsiklite näitusega. Muuseum pole oma olemuselt unikaalne, sest kuulub kümnest ekpositsioonipaigast koosnevasse Eesti sõjamuuseumide ketti, aga on ainus, mis asub Virumaal ja paigas, mida 1944. aastast tuntakse kangelasliku vastupanu sümbolina.

Tänavune tähistamine oli pidulikum, sest kohal olid sõjaajalooklubi Front Line, mis osales ka Elmo Nüganeni suurfilmi “1944” valmimises, ning Narva-Jõesuu mehed klubist Classic Riders, kus kogutakse ajaloolisi mootorrattaid ja sõidetakse nendega.

“Meie idee ongi rääkida lugusid. Huvilised üle maailma on Sinimägede lahinguist kuulnud, aga siin on kohapeal võimalik veenduda, kus ja mis tegelikult toimus. Ajaloolistes paikades võib käia, aga sellest ei piisa aimu saamiseks, tullakse muuseumi teavitust saama ja siinset ekspositsiooni kaema.

Klubis Front Line on Eesti Leegioni poisse kehastavas osas mees, kes tuli paar aastat tagasi koos perega muuseumi ja tellis ekskursiooni lahingupaikadesse. Mullu, kui ta kuulis, et korraldame siin lahingurekonstruktsiooni, tuli ekstra seda vaatama ja… täna on ta juba ise klubi ridades,” räägib Maidre.

Maidre meelest ongi vaatemäng hea võimalus inimestes ajaloo vastu huvi tekitada − nagu tegi seda ka film “1944”.

Loe edasi Põhjarannikust.