Välk lõi Mikko Fritze suvekodusse

 (4)
IMG_3464
Mikko FritzeFoto: Siim Lõvi

Aastatel 1998-2004 Tallinnas Goethe instituuti juhtinud ja 2007-2010 Tallinna kultuuripealinna projekti vedanud Mikko Fritze on praegu Goethe instituudi juhataja Helsingis, kuid suvitab endiselt südamelähedases Kolga-Aabla külas, kuhu ta hankis suvekodu juba 2000. aastal.

16. juunil oli Mikko Helsingis, argentiinlannast abikaasa Fernanda aga samal ajal lastega Kolga-Aablas, kui välk suvekodu kuuri tabas. “Fernanda ei näinud kohe, kuidas see sisse lõi, aga pärast nägi suitsu ja kui ta läks kuurile ligi, oli juba kõik leekides,” seletab Mikko.

Fernanda helistas päästeametisse. Sealt jõuti kohale paarikümne minutiga. Enne päästjate saabumist tõi Fernanda kuurist välja kaks bensiinikanistrit, et need ei plahvataks ja üritas väikese aiavoolikuga ise tulekahju kustutada, aga sellest polnud suurt abi.

Mikko tuli laevaga kiiresti Tallinnasse ja sealt edasi Kolga-Aablasse, kuhu ta jõudis õhtul poole kaheksaks. “See kuur on 116 aastat vana. Siin oli suitsusaun. Meie tegime selle korda 2008. aastal, et seda saaks kasutada aidana. See oli kõige ilusam ehitis selle krundi peal,” ohkab Mikko.
70-ruutmeetrises kuuris hävisid muruniiduk, trimmer, kelk ja palju muud tarvilikku. Samas oli õnn, et tulest jäi puutumata 112 aastat vana elumaja. “Minu töö viib meid ümber maailma, aga see on see koht, kus me alati perega kokku saame, oma väike kodu. Sellepärast süda valutab, kui selline asi juhtub,” räägib Mikko.

Välgulöögist tekkinud kahju ei ole ta veel kokku arvutanud. „See väärtus on pigem see ilu ja vanus,“ arvab Mikko hävinud hoone kohta.

Artikli täisteksti loe Harju Elust.