VANA FOTO legendaarsest paigast - kahe järve vahelisest Tagajärve mäest


VANA FOTO legendaarsest paigast - kahe järve vahelisest Tagajärve mäest
Alatskivi Vallaleht

Eelmises pildiloos rääkisime kahe järve vahelisest Tagajärve mäest Savastveres. Ma poleks uskunud, et on olemas mõni vanaaegne pildistus sellest legendaarsest paigast, aga just üks selline haruldane foto saigi minu kõige ilusamaks jõulukingiks.

Aitäh heale inimesele, kes selle saatis! Väga kaunis tsaariaegne ülesvõte jaanituleplatsist, kus veel Pätsu aegugi pidusid peeti. Isegi väike pingike on näha. Keskel on lõkkest jäänud rootsud püsti. Paremalt peaks algama vana talitee üle Kuningvere järve (kaob kahe künka vahelt alla, taga sinetab Kuningvere järv).

Tagajärve mäe lähedal on kaks kääbast, mida on peetud ka Põhjasõja-aegseteks suurtüki alusteks. Küll on aga neist kääbastest leitud luid. 1884. aasta Postimees teatab, et Üks pää ja üks sääreluu pleekivat [seal] päikse paistel. Eduard Villik kirjutab, et Tagajärve mäelt on leitud sakslaste raudkiiver. Enne maailmasõda leitud sealt ka rahasid. 1561. või 1565. aastast. Ühel olnud peal Saksa raudrüütel. Foto Savastvere elaniku Ida Poolakese pildialbumist. Järgmisel korral reisimegi mööda taliteed edasi Kuningvere külla.

Parandus: Esimeses pildiloos juhtus viga Voldemar Rei(n)- manni sünni- ja surmadaatumiga. Ekslikud arvud sain Genist. Tegijal ikka juhtub. Kes ei tee, sellel ei juhtu ka midagi. Vabandan kõigi lugejate ees. Ootame kaastöid. Rohkem Kokora valla lugusid ja kontakti leiate - kokoravald.blogspot.com.