VANA FOTO: Uskumatult võimas projekt aastast 1939

 (9)
Märjamaale kavandatud Lääne-Eesti Ühispanga uue peahoone välisilme
Märjamaale kavandatud Lääne-Eesti Ühispanga uue peahoone välisilmeErakogu

Sellest, et Märjamaal tegutsenud Lääne-Eesti Ühispank oli Eesti Wabariigi lõpuaegadel üks võimsamaid finantsasutusi, on ikka juttu olnud. Eriti armastas seda korrata kadunud Hugo Murre. Aga kui võimas, sai mulle selgeks suvel minu kätte toodud vanadest materjalidest.

Mul on hea koostöö paari kohalike juurtega erakogujaga, kes hoiavad mind kursis nende kätte jõudnud fotode ja muude asjadega. Nii sattusid puhkuse ajal minu kätte koopiad uskumatust projektist aastast 1939.

Tuli välja, et sellel aastal toimusid ettevalmistused ja valmis dokumentatsioon, mille elluviimise järel oleks Märjamaale püstitatud neljakorruseline keskkütte ja veevarustusega kivihoone - Lääne-Eesti Ühispanga uus peahoone.

1939. aasta maikuuks oli pank omandanud krundi, olid valmis ehituse eelarve ja projekt.

Hoone projekti tegi Pärnu arhitekt Märt Merivälja. Hoone oleks kerkinud tänase pastoraadi ja Pärnu mnt vahelisele haljasalale. Maja pikkus oleks olnud üle 32 meetri ja maksumuseks kavandati natuke üle 182 000 krooni ehk üle 18 miljoni sendi, nagu tollal tavatseti arvestada. Seega, kui poleks alanud II maailmasõda, siis oleks alevis kõrgunud juuresoleval pildil kujutatud uhke hoone.