Yana Toom: valitsuses peaks olema Ida-Viru minister

 (46)
Keskerakonna esimeheks kandideeriv Yana Toom ei uskunud, et Simsonit nii palju toetatakse ja tegi uuringu
Yana Toom Foto: Karli Saul

Põhjarannik püüdis Ida-Virumaa kõige populaarsemalt poliitikult, keskerakondlasest Euroopa parlamendi liikmelt Yana Toomilt uurida, millised on tema lahendused, et maakonnas hakkaks elu ülesmäge liikuma.

Üks asi on teha pidevalt etteheiteid, mida valitsus on jätnud tegemata, aga milline on teie positiivne programm, et Ida-Virumaal muutuks olukord paremaks?

Tegelikult on olemas päris hea ja adekvaatne dokument, mille nimi on Ida-Virumaa arengukava ja mis koostati maavanem Andres Noormäe juhtimisel. Seal on kõik väga õiged probleemide püstitused, aga pole pakutud ühtegi lahendust.

Kui ma küsisin, milles asi, siis mulle öeldi, et taheti, et oleks paindlik dokument. See on nüüd niivõrd paindlik, et muutub juba olematuks.
Vaadates, kuidas on valitsuses paljundatud ministrite portfelle, et jaguks kõigile, siis minu arvates võiks kas või ajutiselt olla ka eraldi Ida-Virumaa minister. Tegelikult on olukord katastroofiline.

Mida see Ida-Virumaa minister teeks?

Meil on vaja uut piirkonna arengukava, meil on vaja täiesti uut energiapoliitikat. Me räägime pidevalt energeetilisest julgeolekust, aga samas ei tea me, mida me oma põlevkiviga edasi hakkame tegema. Tegelikult pole mõtet sellele enam panustada − see on siililegi selge. Lihtsalt me ei julge seda inimestele välja öelda.

Ent üleöö ei muutu ju midagi, nii kaua kui meil uut kaevu pole, ei saa vana kinni lükata.

Seda küll. Aga see üleöö jutt kestab juba 20 aastat. Peaks juba ükskord sellega edasi minema.

Kindlasti oleks vaja muuta maksupoliitikat, maksureformi Eestis tervikuna ja maksuerandeid Ida-Virumaa jaoks.

Loe täispikka intervjuud Yana Toomiga Põhjarannikust.