Leili metsalood | Kuldkingakesi otsimas

 (3)
Leili metsalood | Kuldkingakesi otsimas
Foto: Leili Mihkelson

Kaunis kuldking on Eesti orhideekaitse komisjoni poolt valitud meie 100. juubeliaasta orhideeks. Looduskaitse all on see taim juba 1936.aastast alates ja praegu kuulub ta kaitsealuste liikide II kategooriasse.

Eesti orhideede seas on kaunis kuldking kõige atraktiivsema välimusega just oma suurte, kinga meenutavate õite poolest. Kinga kaunistavad lillakaspruunid lehvivad „paelad“.

Eestis võib kaunist kuldkinga leida peamiselt Lääne- või Põhja-Eestis, harvem ka teistes piirkondades. Pärnumaalgi on tema kasvukohti, kuid puhmikud on väiksearvulised, enamasti alla 10 taime. Looduses kasvavaid kaitsealuseid taimi ei tohi välja kaevata, sest ümberistutamine ei pruugi õnnestuda ja taim hukkub. Seemnetest paljunemine võtab uue kuldkinga kasvamiseks uues kohas 15 aastat. Risoomi abil paljunedes on areng küll kiirem, samas risoom ise aja jooksul kõduneb või tustivad metssead selle vahel üles.

Mina tean ümbruskonnas kaht kasvukohta ja ühes neist olid juuni alguses, kui vaatama läksime, kingakesed juba ära õitsenud. Sel aastal ongi paljude taimede õitsemisaeg lühem. Kuldkingal peaks see tavaliselt kestma mai teisest poolest kuni juuni keskpaigani.

Pildi õitsvast kuldkingast sain teisest kasvukohast, kus taimi oli veelgi vähem. Kuumad ja kuivad ilmad ning lendlev tolm ei mõju kaunite kuldkingakeste välimusele hästi.