Leili metsalood | Laigud tammelehtedel

 (1)
Leili metsalood | Laigud tammelehtedel
Foto: Leili Mihkelson

Märkasin metsas käies laiguliste lehtedega väikseid tammesid. Arvatavasti on nende tekitajaks mingi kahjur, seen või viirus - aga milline?

Oleksin näinud ainult üht laiguliste lehtedega tamme, poleks sellele vast tähelepanu pööranudki, aga kui peagi nägin ka teist samasugust, siis pidasin vajalikuks neist kirjutada.

Mõlemad tammehakatised olid tillukesed, kasvasid jõeäärse kase-kuuse-haava segametsa all ja ulatusid vast 20-30 cm maapinnast kõrgemale. Lähedal jõe kaldal kasvavad ka mõned vanad tammed, kust tõrud võisid teiste puude alla sattuda ja idanema minna. Kompisin sõrmedega neid laigukohti, kuid paksendeid, kus mõni kahjur pesitseks, ei tundunud olevat. Palja silmaga, ilma luubita, polnud laikudes ka mingit elutegevust märgata.

Jätsin kohad meelde, kus laiguliste lehtedega tammed kasvavad ning püüan jälgida, mis neist edasi saab ja milliseks heledad laigud aja jooksul muutuvad. Tundub, et mitte ainult sagedasti kimbutav liigniiskus, vaid ka üks erandlik kuum ja põuane suvi võib metsapuudele haigusi tuua.