Leili metsalood | Sinililled märtsi lõpus


Leili metsalood | Sinililled märtsi lõpus
Foto: Leili Mihkelson

Kui tavaliselt olen esimesi sinililli otsima läinud 10. aprilli paiku, siis tänavu sinetasid õied metsa all juba 30. märtsil.

Kummardusin neid pildistama, kuid tuul muudkui keerutas kuivanud lehti ja liigutas õisi, mistõttu ei jäänud pilt terav. Olulisemaks jääb siiski teadmine, et sel aastal ilmusid sinililled märtsis. Päev hiljem oli veel mitu õit rohkem.

Elagu varane kevad! Kuuldavasti on siinsetel tuultes tahenenud maadel nähtud põllumehi oraseäkete ja väetisekülvikutega juba toimetamas. Metsateede ülessulamine ja kuivamine nii kähku ei käi.

Kui kevad samas tempos edeneb, võiks ka metsa istutama hakata. Enamasti venib see põhjusel, et kohalikud taimlad ei saa märja maa tõttu varakult taimi üles võtma hakata või naaberriikidest tarnitud ei jõua kohale.

Minu kõige varasem metsaistutus on meeles 2002. aastast, kui alustasime kodumetsas kuusetaimede muldapanemist 10.aprillil. Külamees oma naisega tuli ka appi. Varane ja soe kevad oli. Taimed sain kohaliku taimekasvataja käest. Kena noor kuusik seal endises karjakoplis nüüd rohetamas.