Leili metsalood | Suurnokk vint


Leili metsalood | Suurnokk vint
Foto: Leili Mihkelson

Terve eelmise nädala käis üks eriti suure nokaga ja pruunikirju sulerüüga lind mul koduaias. Selline tegelane lihtsalt ei saa tähele panemata jääda, sest teist samasugust siin naljalt ei kohta.

See lind on suurnokk vint, jässaka kehaga, umbes kuldnoka suurune, teistest vintlastest kogukam. Eriliseks teevad linnu tema suur nokk ja jõllis vaade.

Eriti armsaks sellist läbipuurivat pilku ei julge pidada, aga eks ilu ole vaataja silmades. Ka inimeste seas leidub erilisi, mis siis loomariigist rääkida.

Suurnokk vint ei ole Eestis kuigi laialt levinud liik, rohkem esineb neid Läänemaal. Mina olen seda lindu varem vaid ühel korral enne tänavust kevadet näinud, laulmas aga pole kuulnud.

Eelmisel nädalal nähtud lind oli tõenäoliselt toiduotsingul ringi rändav üksik suurnokk vint. Samas jääb võimalus, et paarilise ilmumise korral võidakse lähedusse ka pesitsema jääda.

Kirjanduse andmetel teeb suurnokk vint pesa üsna kõrgele lehtpuu võrasse, kus kasvatab ka pojad üles. Eestis on teadaolevalt pesi leitud tammel ja kasel.

Üldiselt toituvad suurnokad seemnetest, aga poegadele püüavad enamasti tõuke ja röövikuid, mis on kasvamiseks kindlasti tõhusam kõhutäide kui taimne. Suur ja tugev nokk on tähtis tööriist, näiteks kirsikivide purustamine polevat suurnokk vindi jaoks mingi probleem.