Külvata on imelihtne


AIANDUSKESKUS HORTES
Foto: Arno Mikkor

Lisaks seemnelintidele, millega on väga mugav maha panna peenemat seemet, on müügile tulnud ka seemnekettad ja seemnematid.

Külvid saavad nüüd tehtud mõne hetkega: panete õhukese paberi sisse pressitud seemned niiskele mullale, katate mullaga, kastate – ja ongi valmis! Ei mingit õigete vahekauguste arvestamist. Niiskes mullas laguneb paber kähku.

Suuremaks kasvades läheb taimedel potis või kastis kitsaks ja siis tuleb nad lahku istutada.

Kaja Kurg

Pakendis on kolm maitsetaime, mida kulub suve jooksul köögis palju: vürts-
basiilik ‘Genoveser’, aed-piparrohi ja aedtill. Iga taime seemnelinti on umbes poolteist meetrit. Linte on mugav kasutada nii peenral kui rõdukastis.

Foto: Kaja Kurg

Kui kasvatate tomateid, siis ei saa kuidagi hakkama basiilikuta! Suure lehesaagi, maheda maitse
ja lõhnaga vürtsbasiilik ‘Genoveser’ on kokkade lemmiksort.

Pakendis on viis seemneketast (läbimõõt 8 cm). Seemneid on neil kokku umbes 125 taimele. Suveks piisab ühele perele ühest kettast kasvanud taimedest. Basiilikute sirgudes tuleb need potist laiali istutada, näiteks tomatite juurde kasvuhoonesse või päikeselisele rõdule lillekasti.

Ketas istub parajasti 10–12cm läbimõõduga potti. Kuna basiiliku tilluke seeme vajab idanemiseks valgust, siis ärge ketast mullaga katke. Kastke see lihtsalt märjaks.

Kaja Kurg

Tänu seemnematile (12,5 x 40 cm) saab lillekasti rajada salatipeenra mõne hetkega. Paberile on tipitud nelja sorti aedsalatit, mille eri värvi ja kujuga lehed moodustavad ilusa kirju lehevaiba. Valikus on punane ja roheline tammelehesalat, punane bataavia salat ja roheline Tango-tüüpi (hambuliste leheservadega) salat. Seemneid on matil umbes 80 taimele.