Obinitsast sai kultuuripealinn


Seto Laste Kooli käesoleva aasta esimene kokkusaamine
Ülemsootska Annela Laaneots rõõmustab setude elujõu üle.Foto: Sven Arbet

Eile, 7. jaanuaril omistati Obinitsa külale Setumaal pidulikult soome-ugri kultuuripealinna tiitel, mida tuleb auga kanda kogu 2015. aasta.

See tähendab, et aasta jooksul tutvustavad setud kõikjal oma rikast kultuuripärandit ja jagavad seda ka teiste soome-ugri rahvastega, keda on üle maailma kokku 25 miljonit inimest.

Setumaa ülemsootska Annela Laaneotsa sõnul toimub Setumaal kultuuripealinna aasta jooksul üle 35 kultuurisündmuse, mille kandev idee on pärimuskultuuri edasiandmine vanematelt noorematele, meistritelt meistritele ja ka asjahuvilistele.

Kultuuripealinna aasta tippsündmus on augusti alguses toimuv Setu Kuningriik Meremäel. Soome-ugri kultuuripealinn on ellu kutsutud rahvuspiirkondade arengu hoogustamiseks.

Obinitsa küla valiti soome-ugri kultuuripealinnaks eelmise aasta augustis Helsingis soome-ugri noorteühenduse MAFUN kongressil. Koos Obinitsaga kandideerisid soome-ugri pealinnaks ka 64 000 elanikuga Veszprémi linn Ungaris ja Venemaal Karjalas paiknev 500 elanikuga Vuokkiniemi küla.

Soome-ugri kultuuripealinna valiti teist korda. 2014. aastal oli selleks Udmurdimaal asuv Starõje Bõgi küla. Udmurdid andsid kultuuripealinna sümbollinnu tsirgu setudele üle 18. oktoobril, 24. oktoobril tervitasid setud selle jõudmist Setumaale.