Isa vägev ja kaitsev vari teatriauhindade võidu kohal


Isa vägev ja kaitsev vari   teatriauhindade võidu kohal
Parima meespeaosa auhinna sai Marius Peterson ning naispeaosa oma Maria Peterson. Lembit Peterson kuulutati aasta parimaks lavastajaks ning temale kuulus ka Priit Põldroosi nimeline pedagoogipreemia.

Teatriaasta auhindade jagamisel Rakveres tegid puhta töö Theatrumi Petersonid: Lembit, Marius, Maria ja Laura.

Loe veel

Marius Peterson, võitja ja vallutaja, mõtleb pingsalt.

Küsimus on isa varjus, mille tagant nii palju poegi on tahtnud välja tulla. Marius Peterson ei ole sedasorti kammitsevat varju tajunud.

"Kui mingist varjust üldse saab rääkida, siis olen seda pigem tajunud hoidva ja kaitsvana," tunnistab ta. "Vari, mida iga isa või õpetaja oma lapsele või õpilasele soovib pakkuda. Ei too ju ka tark aednik äsja tärganud väikest taimevõrset erksa kevadpäikese kätte kosuma."

Kõige tähtsam on ootamatus

Isa ehk Lembit Petersoni vari on tõesti vägev. Veel vägevam kui varem.

Ta kutsutakse teatriauhindade jagamisel lavale, et anda üle Priit Põldroosi auhind viljaka teatripedagoogilise töö eest Eesti humanitaarinstituudis, Tallinna ülikoolis ja Vanalinna hariduskolleegiumis ning teater-kooli Theatrum loomise eest.

Peterson on tagasihoidlik nagu üks laval mõtleja ikka. "Soovin kõikidele õpetajatele nii häid õpilasi, nagu mul on olnud ja kõikidele õpilastele niisuguseid õpetajaid, nagu mul on olnud," lausub ta tänulause.

Lembit Peterson, sama vähe juubeldav kui varem, astub veel kord lavale. Tema päralt on lavastaja auhind "Maarja kuulutamise" ja "Linna" eest Theatrumis.

Mõttes astub mees lavale veel mitu korda. Tema poeg Marius Peterson pälvib parima meesnäitleja preemia Sergei Basini rolli eest lavastuses "Linn", teatriks loomulikult Theatrum.

Parima naisnäitleja preemia saavad Maria Peterson ja Laura Peterson partnerluse eest Mara ja Violaine'i osatäitmistes lavastuses "Maarja kuulutamine".

Marius Peterson saab auhinna muusikalise kujunduse eest lavastusele "Linn", "Metsik" ja "Maarja kuulutamine".

Auhinnasadu on nii ootamatu ning vägev, et Lembit Peterson palub selle tähenduse leidmiseks ja sõnadesse panemiseks mõtlemisaega. Ka tänusõnad meenuvad talle alles hiljem.

Ühes on ta aga kindel: Theatrumi etendused sünnivad mõtteotsingus, vaimset tunnetusteed käies. Ka ennast loeb Peterson eelkõige mõtlejaks, ehkki "väetikeseks". "Pigem olen ma inimene, kes püüab leida ja täita jumala tahet," ütleb ta.

Poeg Marius on oma isa, kuue lapse isa, aasta isa iseloomustamisel rohkesõnalisem. "Tal on palju rolle ja igaüht neist tarvitab ta õiges kohas.

Igatahes ei kasuta ta ühtegi neist seal, kus seda vaja ei ole. Ta ei kuritarvita isa ega õpetaja seisust. Ta armastab kõiki õpilasi, ka neid, kelle tegemisi tal praegu valus vaadata võib olla."

Kõige eelneva tõttu pole Marius Petersonil raske kuulsa isa varjust välja tulla.

Õieti sõltub vari ju sellest, kustpoolt keegi asjale vaatab ja mida ta valgusallikaks peab, leiab Marius. Pealegi pole ju Petersonide kogu elu teater. Osa asju tehakse tõesti ühiselt, teise osa teeb igaüks ise.

Teatrigeen on päritud isalt

Marius Peterson pole päriselt nõus ka sellega, et neid teatriperekonnaks peetakse.

Jah, nad on teatriga seotud. Lembit Petersoni on varemgi teatriauhindadega pärjatud.

Aga "teatritegemine" ei ole omaette eesmärk, pigem on teater osutunud üheks väljendusvahendiks, millega mitmele nende pere liikmele on antud rääkida.

"Ka mina ei saa üheselt öelda, et olen teatriinimene," tõdeb Eesti parim meesnäitleja.

Nii isa kui poeg tunnistavad, et asuvad Eesti teatripildis pisut "kõrval", aga see pole omaette eesmärk, vaid Theatrumi omapära - lähtumine kristlikust inspiratsioonist, samuti soov võtta iga uuslavastuse väljatoomiseks aega. Ollakse rühm inimesi, kellel on midagi väljendada ja kes soovivad seda teha koos. Ka pole paljud theatrumlased mitte Panso-kooli, vaid Petersoni-kooli õpilased.

Lisaks on theatrumlasi küllalt vähe, mida näitas kas või reedeõhtune auhindade jagamine Rakvere teatris, mis oli lavaka vilistlasi täis.

"Teisi koole lihtsalt pole kõrvale tekkida lastud, kuigi Eestis võiks olla kaks või kolmgi teatrikooli, mille võimalused riigipoolse toetuse saamisel võiks olla võrdsed," tõdeb Marius Peterson.

Viimane väide ei tähenda küll vastuseisu nn peavoolule: Lembit Peterson ise on omaaegse lavaka vilistlane ning tema teater-koolis on õpetanud Aarne Üksküla, Kaljo Kiisk, Tõnis Rätsep, Aleksander Eelmaa.

Auhindu on palju

Vaatamata külluslikule auhinnasajule, tunnistavad isa ja poeg Peterson, et neil pole senigi olnud mittemärgatute tunnet.

Tiitlid tiitliteks, aga Theatrumil on midagi palju enamat - oma publik ehk need, kelle arvamust tegijad ise kõige tähtsamaks hindavad.


Teatri aastaauhindade laureaate 2009

  Parima lavastus: "Ruja", Vanemuine.
  Lavastaja: Lembit Peterson, "Maarja kuulutamine", "Linn", Theatrum.
  Naispeaosa: Maria Peterson ja Laura Peterson, Mara ja Violaine, "Maarja kuulutamine", Theatrum. n  Meespeaosa: Marius Peterson, Sergei Basin, "Linn", Theatrum.
  Naiskõrvalosa: Piret Laurimaa, Eleonore ja Esme (vanem), "Rock'n'roll", Endla.
  Meeskõrvalosa: Rain Simmul, sinjoor Capuletti, "Romeo ja Julia", Emajõe Suveteater.
  Algupärane dramaturgia: Jaan Undusk, "Boulgakoff".


  Muusikaline kujundus: Marius Peterson, "Linn", "Metsik" ja "Maarja kuulutamine".
  Parim sõnalavastuse originaalmuusika: Chalice, "Perikles", NO99.
  Kunstnik: Liisi Eelmaa, "Mis juhtus pärast seda, kui Nora oma mehe maha oli jätnud ehk Ühiskondade toed", von Krahli teater.
  Ants Lauteri nimeline auhind noorele näitlejale: Tiina Tauraite, Margus Prangel.
  Natalie Mei nimeline auhind muusikalavastuse lava- ja kostüümikujunduse eest: Ene-Liis Semper, "Ruja".
  Aleksander Kurtna nimeline tõlkeauhind: Margus Alver.

  Salme Reegi nimeline lastelavastuste auhind: Jevgeni Ibragimov, "Oskar ja Roosa Daam", "Kuldvõtmeke", "Mängurid", Nuku- ja Noorsooteater.
  Karl Adra nimeline auhind: Toomas Suuman, Rakvere Teater.
  Priit Põldroosi pedagoogipreemia: Lembit Peterson.

  Otto Hermanni nimeline auhind töö eest teatri orkestris: Sigrid Orusaar, flöödimängija, Estonia teatri orkestrant aastast 1962.
  Rahel Olbrei nimeline auhind väljapaistvate tulemuste eest balletilaval: Tiit Härm.
  Tantsulavastuse preemia: "Faasid", Fine5.
  Muusikalavastuse preemia: "Eesti meeste laulud" esituskoosseis, von Krahli Teater ja Nargen Opera.
Arvo Volmer, Rahvusooperi repertuaari laiendamine, "Tristan ja Isolde".
  Muusikalavastuste eriauhind: rokkooper "Ruja", Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo.
  Georg Otsa nimeline auhind: Mart Madiste, rollid Estonias ja Vanemuises.
 Balletiauhind: Eve Andre, Lumivalgeke, "Lumivalgeke ja 7 pöialpoissi"; Julia, "Romeo ja Julia", Estonia.

Allikas: www.teatriliit.ee