Kleidid, mida ei pestud ja mis maksid mõisa hinna

 (2)
Viktoriaanlik naisekuju ja mood Aleksandr Vassiljevi kogu näitel
Viktoriaanlik naisekuju ja mood Aleksandr Vassiljevi kogu näitelMobiilifoto: Triinu Laan

"Ega siis toona kleite ei pestud, materjal ei lubanud. Ära ka ei visatud, need võisid maksta ju mõisa hinna, " rääkis kunstiteadlane Eha Komissarov näituse "Poeesia ja spliin. Viktoriaanlik naisekuju ja mood Aleksandr Vassiljevi kogu näitel" ekskursiooni läbi viies.

Kollektsionääri ja väsimatu moe propageerija Aleksandr Vassiljevi Tallinnasse jõudnud viktoriaanliku ajastu originaalkleitide kollektsioon on muljetavaldav. Näha võib peaaegu kõike, mis 19. sajandil Euroopa naised kandsid - alates krinoliinidest, mis ajapikku turnüürideks kahanesid, kuni reisi- ja leinakleitideni välja. Rääkimata uhketest aksessuaaridest, mis on hämmastavalt hästi säilinud või siis väga meisterlikult restaureeritud.

19. sajandi kõrgklassi naise elu ei olnud üldse kerge, kostüüme tuli päevas vahetada vähemalt kolm korda ning üksinda seda teha ei saanudki. Kuna käsitsi õmmeldud, uhkete kaunistustega ja peenest materjalist tehtud kleite pesta ei saanud, tuli neid ka väga hoolikalt hoida. "Taaskasutus oli juba toona moes, kleidiriidelt lõigati plekk välja ja allesjäänud kangast lasti uuele kleidile kaunistused teha," selgitas Komissarov.

Riiete hinnalisust ja väärtust õpetati ka lastele juba maast-madalast, nii võib ka näitusel näha Rahvusarhiivi kogudest pärit fotosid, kus väikesed aadlivõsud poseerivad uhkelt ja ühegi pleki ja kortsuta rõivais.

Seotud lood:

Näitusele välja pandud kleitide pihaümbermõõdud varieeruvad 53-56 sentimeetrini. Lisaks veel kaharad seelikuosad, mille peal mantlit kanda on ilmvõimatu ning mis panevad pead murdma, kuidas nendega üldse hingata ja istuda saab?

Õnneks muutusid reisirõivaste seelikuosad rongide tulekuga natuke kitsamaks, kuigi turnüüriosa on endiselt muljetavaldav. Lisaks saab näha ka kaharaid pruutkleite ja kahtlaselt kirstukaunistusi meenutavate lisanditega leinakleite.

Ja kui keegi tahab teada, milline näeb välja siidkrepp või taft või mõni muu peen kangas, millest siiani vaid raamatutest loetud on, siis tasub kindlasti sammud Kadriorgu seada. Tuleb vaid meeles pidada, et näitus on avatud veel vaid 30. oktoobrini.

Väljapanekuid Aleksandr Vassiljevi viktoriaanliku moe kogudest on eksponeeritud Riias, Vilniuses, Brüsselis, Pariisis, Sydneys, Hongkongis, Tōkyōs, İstanbulis ja Moskvas.

Näituse kuraatorid on Marion Laev ja Eha Komissarov.