Mardis käimisega on seotud palju tavasid. Olulised on õiged riided, ukse taga lauldes sisselaskmise palumine, samuti karja-, pere- jm õnne manamine ning koos sellega terade põrandale pildumine.

On peetud väga tähtsaks, et mardid ei lahkuks tühjade kätega. Ennemalt on neile kaasa antud pool seapead, liha, tanguvorsti, karaskit herneid, ube jms. Mardisantidele antud või hiide viidud annid on sarnase tähenduse ja mõjuga – nad toovad sealtpoolt õnnistust.

Mitmel pool on rõhutatud, et mardisantidele valmistatakse sama toitu kui hingedele – tapetakse kodulind või –loom, tehakse verikäkki või mauki. Tavad on eri paigus erinevad, kuid pakutavad toidud viitavad küll sellele, et mardid tähendavad marduseid – surnute hingi.

Mardiskäimine ja nende vastuvõtmine on üsnagi keerukas ja laulurohke toimetus. Aegede jooksul on tallele pandud 1500 teisendit mardilaule ja üksikasjalikud kirjeldused tavadest. Tänud neile, kes on võtnud esivanemate tavasid uurida, õpetada ja elus hoida.

Kui te ise või teie lapsed võtavad täna marti jooksma minna, siis vaadake, et mardilaul oleks peas ja õiged soovid ei läheks meelest.

Laske mardid sisse tulla! Isegi kui nad ei tunne päriselt tavasid, kohelge neid kui esivanemate hingi, ärge laske neil tühjade kätega lahkuda!

Allikas: Maavalla Koda