Lembit Ulfsaki ja Leonhard Lapini koolitöö: nugade-kahvlite hoidja


Lembit Ulfsaki ja Leonhard Lapini koolitöö: nugade-kahvlite hoidja
Eesti Rahva Muuseum

1959. aastal tööõpetuse tunnis valmistasid tollased 5. klassi õpilased, Lembit Ulfsak ning Leonhard Lapin koolitööna nugade-kahvlite hoidja, mis on praegu tallel Eesti Rahva Muuseumis.

Ese kuulus Elle Mälbergile (1907–2015), kes oli Räpina aukodanik ja Räpina Keskkooli bioloogiaõpetaja. Vajadusel andis ta ka teisi tunde, muuhulgas tööõpetust nii tüdrukutele kui ka poistele. Ühe sellise asendamise ajal valmistasidki Lembit Ulfsak ja Leonhard Lapin kõnealuse eseme.

ERM uuris ka Ulfsakilt ja Lapinilt, kas nad mäletavad sellest midagi. Lembit Ulfsakile kahjuks ei meenunud, et selline ese tehtud sai ja kuna ta pärast põhikooli lõpetamist jätkas õpinguid Tallinnas, ei mäletanud ta kuigipalju ka õpetaja Mälbergist.

Leonhard Lapingi ei suutnud seda pea 60 aasta tagust tööõpetuse tundi meenutada. Tema jaoks oli palju olulisem see, et nad olid Ulfsakiga klassivennad. Fotomeenutus kõnealusest esemest siiski tõi talle mõned mälestused meelde: „Tänan, väga naljakas. Olime Lembit Ulfsakiga pinginaabrid ja tegime igasugu koerusi, aga ka ühe asjaliku viguri. Midagi sellest ei mäleta, aga eks ta käsitöötunnis sai tehtud. Mälberg oli meie bioloogiaõpetaja, aga minust bioloogi ei saanud. Kuna Mälbergi maja jäi minu kooliteele, nägin õhtuti teda pidevalt aias askeldamas: aias ta siis elaski, ka kooliaias.“

Loe pikemalt Eesti Rahva Muuseumi blogist.

Eesti Rahva Muuseum