Veljo Tormise 80. juubelil etenduvad “Külavahelaulud” tema koduõuel


Veljo Tormise 80. juubelil etenduvad “Külavahelaulud” tema koduõuel
Veljo TormisFoto: Andres Putting

Tänavu 80. sünnipäeva tähistava helilooja Veljo Tormise koduõuel Kõrveaial Kuusalu lähistel toimuvad 4.-7. augustini eksklusiivsed öised kontsertetendused “Pariisi linnas Londonis”.

1972. aastal Tormise käe all lõpliku lihvi saanud “Külavahelaulud” on kuus uuemat rahvaluulel põhinevat rahvalaulu segakoorile. Samal aastal loodud “Külavahelaulud ehk Pariisi linnas Londonis” koosneb Tormise poolt tehtud seadetest 19. sajandi rahvalauludele muusikalise komöödia vormis segakoorile, solistidele, viiulile, kitarrile ja akordionile, komöödia libreto esmaautor on Enn Vaigur.

“Külavahelaul on rahvapärane termin, mis on arvatavasti pärit Saaremaalt,” rääkis Janne Fridolin. “See kujutab endast omapärast ja huvitavat laululiiki eesti uuemas, lõppriimilises rahvalaulus.”

2009.aasta kevadel valmis Janne Fridolini magistrikontserdiks kontsert-etendus „Külavahelaulud“, mille üks idee oli „viia laulud koju tagasi“. Siiani on käidud Kihnus, ollakse ikka veel teel Põlvasse ja nüüd jõutakse Kõrveaiale, Tormise sünnipaika.
Veljo Tormise juubelinädalal antakse neli etendust, viimane helilooja sünnipäeval, 7. augustil.

Koorimuusikahelilooja Veljo Tormise tänavuse juubeli kontsertetenduste lavastajad on Anne Türnpu ja Eva Klemets. Etenduse esitavad noorte segakoor Vox Populi ning Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakooli näitlejad, dirigent on Janne Fridolin.