Eelnõukohase seadusega võetakse Eesti õigusesse üle Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv, millega soovitakse vähendada õhukeste plastkandekottide tarbimist inimese kohta 2019. aasta 31. detsembriks 90 ja 2025. aasta 31. detsembriks 40 õhukese plastkandekotini.

Siiski ei muutu kõik kilekotid tasuliseks. Erandi kohaselt võib hügieeni otstarbel või lahtise toidukauba esmaseks pakendamiseks väga õhukesi plastkandekotte müügikohtades jätkuvalt kasutada. Samuti tuleb kaupade müügikohtades pakkuda tarbijatele alternatiivseid võimalusi õhukestele plastkandekottidele, mida paljud kauplused käesoleval ajal ka juba teevad.

2015. aastal läbi viidud uuringu andmetel kasutab Eesti elanik aastas kuni 200 õhukest plastkandekotti (õhemad kui 50 mikronit) ja neist 160 on eriti õhukesed plastkandekotid (õhemad kui 15 mikronit). Läbiviidud uuring näitas vajadust vähendada plastkandekottide hulka ja tõi ka esile vajaduse pidada tarbitud plastkandekottide koguste üle täpsemat arvestust.

Selleks, et plastkandekottide tarbimise ulatuse kohta senisest täpsemaid andmeid saada, lisatakse eelnõuga seadusesse suurematele kui 100 m2 müügikohtadele kohustus pidada tarbijatele müüdavate või antavate plastkandekottide üle arvestust. Keskkonnaministeeriumile teadaolevalt oli 2015. aastal alla 100 m2 pindalaga müügikohti ligikaudu 780, mis moodustab üldisest müügikohtade arvust ligikaudu 28%.