Aasta esimene torm: Osmussaares mõõdeti tuule kiiruseks 30,1 m/s

 (2)
Torm Saaremaal
Torm Saaremaal.Foto: Irina Mägi

2018. aasta viimasel päeval jõudis Norra rannikule aktiivne madalrõhkkond, mille keskmes langes õhurõhk alla 800 hPa. 1. jaanuari öösel liikus madalrõhkkond üle Skandinaavia Soome edelaossa, kus sellel arenes uus kese. Keskpäevaks oli madalrõhkkond haaranud enda valdusesse kogu Läänemere regiooni.

Õhurõhk tsükloni ees langes kiiresti ning samavõrra tõusis tsükloni tagalas. Seega oli õhurõhu gradient (ruuilise muutumise kiirus - toim) suur ning loode- ja põhjatuul tugevnes kiiresti.

Pärast keskööd ulatusid loodetuule puhangud Ahvenamaal 33 m/s, puhanguti 42 m/s. Tuul tugevnes ka Saaremaa ja Hiiumaa rannikul ning õhtul kell 23 mõõdeti Vilsandi rannikujaamas loodetuule kiiruseks 17 m/s, puhanguti 24 m/s.

2. jaanuari keskööks jõudis tsükloni kese Eesti põhjarannikule ning kell 8 hommikul oli see jõudnud Kagu-Eestisse. Selleks ajaks oli tuul tugevnenud Saaremaa rannikul 19 m/s, puhanguti 28 m/s ja põhjarannikul 18 m/s, puhanguti 27 m/s.

Tsükloni keskme eemaldumisega pöördus tuul järk-järgult põhja ja jätkas tugevnemist. Osmussaarel mõõdeti 2. jaanuari hommikul kell 7 põhjatuule kiiruseks 22 m/s, puhanguti 30 m/s.

Samal ajal sadas lund ja tuiskas ning õhutemperatuur Põhja-Eestist alates langes. Teeolud muutusid kohati väga halvaks.

Kella 18 oli tsükloni kese Eestist lahkunud, kuid loode- ja põhjatuul oli jätkuvalt väga tugev. Tuuleiilid ulatusid sisemaal 15-17 m/s, rannikul 18-26 m/s.

Alles 3. jaanuari südaöö paiku hakkas tuul aeglaselt nõrgenema.