Ainulaadne hobi: tualettpaberirullide ümbrispaberite kogumine


Tualettpaberi ümbrised
Leo Luksi kollektsioonFoto: Eesti Rahva Muuseum

"Kogun umbes kümmekond aastat ümbrispabereid, millesse pakitakse üksik tualettpaberirull. Tuleb nentida, et aasta-aastalt on üha raskem kollektsiooni täiendada, sest aina enam pakitakse tualettpaberit hulgakaupa kilepakenditesse," kirjutab Eesti Rahva Muuseumi blogis kollektsionäär Leo Luks.

"Eriti valdav on see tendents Lääne-Euroopas, ent sääraseid megapakke ma ei kollektsioneeri. Samuti võib mu hobi segi ajada nn suveniirpaberite korjamisega: sageli müüakse turistipoodides kalli hinnaga tualettpaberit, mis on ise kogu rulli ulatuses mingite naljakate piltidega (nt. dollarimärgistega) kaetud. Sääraste pildipaberite korjajaid olen võrgu vahendusel leidnud, kuid ümbriste kogujaid mitte. Täpsuse huvides võib öelda, et võrgus leidub virtuaalne vanade USA ümbrispaberite muuseum," jätkab Luks.

"Millal ma kogumist alustasin, täpselt ei mäletagi, aga kindlasti jääb algus 21. sajandisse. Esmatõuke sain Leedus toodetud tualettpaberist Grite – tooteid pakuti poes kirevas värvivalikus. Tänini pean seda tooteseeriat üheks ilusamaks nähtuseks oma kollektsioonis."

Fotosid Leo Luksi ainulaadsest kollektsioonist, milles on 405 erinevat ümbrist vähemalt 41-lt tootjamaalt, saad vaadata SIIT. Samas on ka mitmeid lustakaid lugusid sellest, kuidas kollektsioon aegapidi täienenud on.