Alustab 21 aastat kestev kõiki Eesti kihelkondi kaardistav raamatusari


Alustab 21 aastat kestev kõiki Eesti kihelkondi kaardistav raamatusari
Foto: Kaarnakiwi

Mulgimaa kirjastus Kaarnakiwi avaldab EV100 raames 21 aasta jooksul sarjas "Kihelkondlikud Kihelused“ 105 raamatut iga Eesti ajaloolise kihelkonna kohta. Esimene neist ilmub sel nädalal ja kannab pealkirja „Wändra wänderdused“.

Sadat artiklit Eesti vanemast ajakirjandusest sisaldav kogumik toob lugeja ette Vändra kihelkonna ajaloolised sündmused, isikud, paigad ja olukirjeldused ajavahemikust 19. sajandi II kuni 20. sajandi I pool. 230leheküljelise raamatu on illustreerinud Vändra Gümnaasiumi õpilased kunstiõpetaja Juta Perteli juhendamisel.

Sarjas ilmub 21 aasta vältel igal aastal viis raamatut. Sel aastal on järge ootamas „Helme helinad“, „Kadrina kahinad“, „Suure-Jaani suminad“ ja „Rõngu rõõmustused“.

Kirjastuse „Kaarnakiwi“ juht Kalle Gastoni sõnul on sarja eesmärgiks eestimaalaste kogukondliku identiteedi tugevdamine ja kihelkonna kui haldusüksuse populariseerimine. Raamatute materjal pärineb artiklite andmebaasist „Digar“, mille vabatahtliku toimetajana on Gaston korrektuuri teinud üle 30 000 tekstireale.

„Kaarnakiwi“ on möödunud aastal tegevust alustanud Mulgimaa kirjastus, mis tegeleb Eesti kultuuripärandi publitseerimisega. Siiani on kirjastuselt ilmunud „Uskumatu ja kentsakas Tarwastu“ (2017) ning kõiki Eesti kihelkondi käsitlev kogumik „Kihelkondlikud kihelused“ (2018).