AS Tere saneerimisnõustajad on teada


tere06
Foto: Rene Suurkaev

Eesti tuntuim piimatööstusettevõte Tere läks neljapäeval saneerimisele. Saneerimisavaldus, mille sisu ei ole avalik, tehti 8. veebruaril. Saneerimisnõustajateks on Marko Kaevando ja Tarvo Lindma.

Lahtiseletatuna on saneerimismenetlus maksejõuetuse piiri peal oleva ettevõtja päästmise üks võimalus kui ettevõte ei ole veel muutnud püsivalt maksejõuetuks ehk ta ei ole veel pankrotiseisus. Enamasti saneerimised edukalt ei lõpe, heaks näiteks edukast saneerimisest võib tuua aga Võru mööblitootja AS Wermo, mis tuli mullu tänu saneerimisele kolme aastaga raskest olukorrast välja. "Saneerimisi on üldse Eestis vähe ja neid, mis õnnestuvad, on eriti vähe. Eduka saneerimise tagab ettevõtte tegevjuhtkonna toimekus ja see, kas omanikud on valmis finantseerima saneerimisprotsessi," kommenteeris toona Wermo saneerimisnõustajana tegutsenud Margo Lemetti Äripäevale.

Oliver Kruuda rääkis Maalehele, et hoolimata pingutustele ei ole jõutud Tere AS'i finantseerivate pankadega kokkuleppele laenude pikendamise osas. "Meie jaoks on seekord aga üllatuseks, et üks meie laenuandjatest ei ole nõus laenu pikendama ja paneb teise sündikaadipartneri väga ebamugavasse seisu, rääkimata meile toorpiima tarnivatest ettevõtetest," nentis Kruuda.

Seotud lood:

Panga esindaja viitas pangasaladusele, millest lähtuvalt ei saa nad kommenteerida panga ja kliendi vahelist laenusuhet.

2008. aastal oli AS Tere laenukoormus 54 mln eurot, praeguseks on pankadele tagasi makstud 25 mln eurot.

Möödunud aasta 20. oktoobril nõudsid krediidiasutused (DNB pank ja Nordea) laenu, 30 mln eurot, tagasi. Tere peab läbirääkimisi ettevõtte täielikuks või osaliseks müügiks, et pangalaenu tagasi maksta. Oliver Kruuda kinnitas, et AS Tere on läbirääkimistes mitmete strateegiliste huvilistega, kelle pakkumised ettevõttele ületavad kohustusi 1,7 kordselt.

Eesti piimaturg sattus suurtesse raskustesse 2014. aasta augustis, kui Venemaa kehtestas Eestile impordipiirangud. Kui enne seda oli toorpiima kokkuostuhind ligikaudu Euroopa Liidu keskmine, siis aasta pärast piirangute kehtestamist keskmisest viiendiku madalam.