Botaanikaaed kutsub taimedele eestikeelseid nimesid nuputama


Botaanikaaed kutsub taimedele eestikeelseid nimesid nuputama
Foto: Tartu Ülikooli Botaanikaaed

Kõigil Tartu Ülikooli botaanikaaias kasvavatel taimedel ei ole eestikeelseid nimesid. Külastajatel on võimalik kümnekonnale sellisele liigile ise nimi anda. Ettepanekuid oodatakse 13.–27. septembrini.

Nimede kogumine on TÜ botaanikaaia eksperiment, mis lõpeb Teadlaste Ööl 27. septembri õhtul. Lõpliku valiku teeb ettepanekute seast botaanika terminoloogia komisjon oma esimesel sügistalvisel koosolekul.

Sealt leiate väikese ülevaate eestikeelsete taimenimede moodustamise reeglitest ja mõned viited selleteemalistele artiklitele. Samuti on saadaval nime vajavate liikide nimekiri, nende lühiiseloomustused ja veel mõned andmed, mida võib nime nuputamisel tarvis minna. Loomulikult võib ka ise lisainfot otsida.

Ladinakeelne ehk teaduslik taimenimi on rootsi teadlase Carl von Linnè poolt 1753. aastal kasutusele võetud süsteemi alusel kaheosaline, mis koosneb perekonnanimest ja lisandsõnast ehk epiteedist. Eestikeelne taimenimi koosneb samuti kahest sõnast, aga perekonnanimi asub tagapool lisandsõna.

Ettepanekud tuleks tuua Tartu Ülikooli botaanikaaeda ise kohale (Lai 38, iga päev 10–17, 27. septembri õhtul 18–22), kus saab taimed ka oma silmaga üle vaadata. Sündmus on pühendatud eesti keele aastale.

Põhjalik lisainfo on väljas TÜ botaanikaaia kodulehel.

.