Detsember oli ekstreemselt soe. Kas sama trend jätkub ka jaanuaris?

 (3)
Vihm
Foto: Anna Aurelia Minev

Riigi Ilmateenistus on valmis saanud 2017. aasta detsembrikuu kokkuvõtte. Milline ilm meil siis jõulukuul valitses?

Eesti keskmine õhutemperatuur detsembris oli 1,3 °C, mis on 3,3 °C normist kõrgem (paljuaastane keskmine on -2,0 °C), teab ilmateenistus.

Õhutemperatuuri maksimumiks registreeriti 7,3 °C (26. detsember, Vilsandi) ning miinimumiks -8,4 °C (7. detsember, Kuusiku).

Keskmine sajuhulk detsembris oli 78 mm, mis on 146% normist (paljuaastane keskmine 53 mm).

Maksimaalseks ööpäevaseks sademete hulgaks mõõdeti 20 mm (12. detsember, Virtsu).

Eesti keskmisena oli päikesepaistet 19 tundi, mis on 97% normist (paljuaastane keskmine 21 tundi).

TALVE EI TULE KA JAANUARIS
Sarnaselt detsembriga on ka näärikuus ülekaalus läänevool ja Atlandilt üksteise järel saabuvad madalrõhkkonnad toovad lund, lörtsi ja vihma. Esimese kümnepäevaku lõpul on Briti saartelt meile saabumas kuiva ja mõõdukalt külma õhumassiga kõrgrõhuala, mis kuu teisel poolel on tõenäoliselt sunnitud eemalduma aktiivsete läänetsüklonite pealetungi ees.

Kokkuvõtvalt tuleb jaanuar keskmisest tunduvalt soojem (norm -5,2..-0,7°C). Enamuse ajast kõigub õhutemperatuur nulli lähedal, kuid esineb ka lühikesi külmalaineid nii kuu esimeses kui ka teises pooles ja siis võib õhutemperatuur sisemaal lühiajaliselt kohati -10°C-ni langeda.

Sajupäevi on rohkesti ning enamasti sajab lörtsi ja vihma. Vahete-vahel langeb ka lund ja Ida-Eestis võib kuu teisel poolel lumevaip tekkida, Lääne-Eestis suure tõenäosusega püsivat lumikatet ei teki. Kuivem on ilm kuu keskpaiku. Sademeid on normi piires (norm 37..62 mm).