Eelmise aasta suurim leiutasu aardeleidjale oli 39 000 eurot

 (12)
ARTU mnt. PIKENDUSELT LEITUD MÜNDID
Foto on illustratiivne.FOTO: RAIGO PAJULA

Muinsuskaitseamet määras eelmisel aastal suurima leiuautasu ehk 39 000 eurot Vaidavere III mündiaarde leidjale.

Jõgevamaalt Vaidavere külast avastatud mündiaare sisaldas hõbetaalreid, Moskva tsaaride traatrahasid, Poola-Leedu riigi rahasid, Rootsi münte ja teisi tollal levinud rahasid, ütles muinsuskaitseameti arheoloogia vaneminspektor Nele Kangert ERR.ee-le.

"Savinõus maapõue peidetud aare jäi arheoloog Andres Tvauri hinnangul maapõue tõenäoliselt Vene-Rootsi sõja aastatel 1656-1661, kui Vene väed Tartu vallutasid ja ümbritsevad alad rüüstasid," märkis Kangert.

Tema sõnul oli eelmine aasta muinsuskaitseametile arheoloogiliste leidude poolest põnev ja üllatuste rohke ning kokku jõudis juhuleidjate ja otsinguvahendiga hobiotsijate vahendusel muinsuskaitseametini üle 120 kultuuriväärtusega üksikleiu või leidude kogumi, sealhulgas oli üle 10 eriaegse aarde- ning peitleiu.

"Nii näiteks tuvastati tänu otsinguloaga detektoristile Lääne-Harjumaal terve rauaaegne kalmistu, kust välja tuli ka kaks tervikuna säilinud viikingiaegset mõõka," ütles Kangert ja lisas, et kalme võetakse mälestisena riigi kaitse alla.