Eestis esineb maailma mõjukamaid mahepõllumajanduse aktiviste dr Vandana Shiva

 (1)
Eestis esineb maailma mõjukamaid mahepõllumajanduse aktiviste dr Vandana Shiva
Dr Vandana ShivaFoto: Fronteiras do Pensamento (Flickr)

11. juulil esineb Harjumaal Lilleorus toimuval kestliku arengu konverentsil “Teadlike kogukondade tarkus” maailma mõjukamaid naisi dr Vandana Shiva – teadlane, kes on tuntust kogunud GMO vastase võitluse ning mahepõllunduse, naiste õiguste ja kohalike kogukondade tulise eestkõnelejana.

Ajakiri Forbes valis ta 2010. aastal maailma seitsme mõjukama naise sekka. 1993. aastal pälvis ta oma töö eest ka alternatiivseks Nobeliks nimetatud Õige Eluviisi Auhinna (Right Livelihood Award). Ta on avaldanud üle 20 raamatu ning osalenud kümnetes filmides.

Lilleoru õppekeskuses toimuval rahvusvahelisel konverentsil räägib Vandana Shiva mahepõllunduse edendamisest ja oma koostööst kohalike kogukondadega mitmel pool maailmas. Oma töös on ta pühendunud sellele, et vähendada tööstusliku toidutootmise laastavat mõju mullale, liigirikkusele ja kohalikele kogukondadele. Hetkel nõustab ta muuhulgas Bhutani valitsust, et muuta Bhutan 100% maheriigiks.

“Maailma ökokülade ühenduse konverents toob Eestisse kokku palju uuenduslikke ideid ja praktikaid,” ütleb põhjamaade mõjukaimate naiste hulka valitud moe-, teatri- ja filmikunstnik Reet Aus, kes samuti konverentsil üles astub. “Kõik need lahendused on suunatud meie elu parandamiseks ja turvalisema tuleviku kujundamiseks. Jätkusuutlikkuse valdkond on kiiresti arenev ja on lihtsalt suurepärane, et see konverents toimub siin Eestis ja meil on lihtne sellest osa saada.

Seotud lood:

Reet Aus teeb moetööstuses sama, mida Vandana Shiva põllumajanduses. Oma tegevusega kujundab ta ümber jätkusuutmatuid ning inimesi ja looduskeskkonda laastavaid tootmismudeleid moetööstuses. Jätkusuutliku disaini praktiseerimisel on ta välja töötanud väärtustava taaskasutuse (ingl: upcycling) põhise tootmismeetodi ja sertifitseerimissüsteemi Upmade, mida rakendatakse masstootmises.

10.–14. juulil Harjumaal Lilleoru õppekeskuses toimuvale konverentsile “Teadlike kogukondade tarkus” on kokku oodata ligi 500 kestliku arengu pioneeri nii Eestist kui välismaalt. Konverents toimub koostöös maailma ökokülade ühendusega ning pakub unikaalse võimaluse teha tutvust ökokogukondadega viielt kontinendilt. GEN (Global Ecovillage Network) ühendab ligi 10 000 kogukonda üle kogu maailma. Nelja päeva jooksul toimub enam kui 80 praktilist loengut ja töötuba.