Handi püha järve kaitsja vanglast päästmiseks kogutakse allkirju


Handi püha järve kaitsja vanglast päästmiseks kogutakse allkirju
Sergei Ketšimov.Foto: Denis Sinjakov, ekraanitõmmis

Internetis on hakatud koguma toetusallkirju Venemaal Surguti rajoonis kohtu alla antud handist põliselaniku Sergei Ketšimovi toetuseks, keda ähvardab püha järve kaitsmise pärast vanglakaristus.

Petitsiooni algatajad nõuavad kriminaaluurimise lõpetamist, Surgutneftegazi tegevuse kontrollimist põlistel handi aladel ning põliselanike õiguste kaitsmist, vahendab Fennougria.ee.

Šamaanide järeltulijat Ketšimovit süüdistatakse tapmisähvarduses ja naftapuurijatelt raha välja pressimises. Ta on võtnud endale ülesandeks püha Imlori järve kaitsmise, mille ümbrus on juba täis Surgutneftegazi torusid ja puurauke. Ketšimov ajab järve äärest ära venelastest röövpüüdjaid, kutsub korrale järve rahu rikkujaid. Pärast seda, kui ta püüdis ära ajada ka naftapuurijaid, sattus ta uurimise alla.

Naftameeste koerad puresid surnuks ühe Ketšimovi põhjapõdra ja tulid ka temale endale kallale, mille peale mees võttis relva ja lasi ühe koera maha. Paari päeva pärast saabus politsei, kes nõudis allkirja paberile, kus oli kirjas, et ta oli relvaga ähvardanud ja naftameestelt raha välja pressinud. Selle eest ähvardab teda nüüd kolme aasta pikkune vanglakaristus.

Seotud lood:

Surgutneftegazil on järvega suured plaanid – selle all peaks olema peidus kuni miljon tonni naftat. Kohalikud elanikud on taotlenud järve kuulutamist kaitsealaks, kuid naftakompanii juht käis isegi kuberneri juures oma õigust nõudmas. Naftafirma on pakkunud, et põliselanikele eraldatakse mõned järveäärsed krundid, kus nad saaksid oma riitusi läbi viia, mujal aga käiks massiline naftapuurimine.

Legendi kohaselt oli järve keskel asuval saarel toimunud võitlus kohaliku jumala ja taevase jumala saadiku kivikaru vahel, milles viimane sai surmavalt haavata. Läinud sajandi algul kirjutas soome-ugri keelte uurija Kustaa Fredrik Karjalainen, et kui Imlori järve kaitsevaim kaob, kaob ka handi rahvas.

Petitsiooni Ketšimovi toetuseks leiad SIIT.

Ernesaks