Hiidlased mõtlevad, mida teha langenud hiiglase ja vana keldriga


Murdunud puu Tõnismäel
Foto on illustratiivne.Foto: Andres Putting

Kärdlas riigile kuuluval Pargi 2 kinnistul murdunud 140–150aastase papli kännu läbimõõduks mõõdeti pärast tüve saagimist 185 cm, kõrgust oli puul 23–24 meetrit.

Eelmisel nädalal saagisid Eesti Keskonnateenused töömehed puu võraoksi ja veok laadis need tõstukiga kasti.

Ettevõtte juhataja Aivo Kriiska, kes ka ise tööle käed külge pani, ütles, et oksad peenestatakse ja kasutatakse kütteks. Kriiska hinnangul kulub kogu puu koristamiseks nädalajagu tööd.

Tüve saagimisel oli kasutusel Hiiumaa kõige pikem, meetrise latiga mootorsaag.

Tüvepakkusid ja rõmelist korpa saaks ehk kasutada nikerdamiseks. Võimalikele vigursaagimishuvilistele mõeldes ongi saetud paar pikemat, pooleteisemeetrist tüvejuppi, kuid seni pole keegi nende vastu huvi tundnud.

“Kes soovib, tulgu võtku,” ütles Kriiska. See, kas pappel kukkudes ka enam kui sajandivanust ja erandliku ehitusega keldrit vigastas, selgub pärast seda, kui puu võra ära koristatakse.

Hiiumaa muinsuskaitse seltsi juhatuse esimees Dan Lukas ütles, et kõnealune kelder on sellel kohal olnud juba 19. sajandi lõpul, aga võib-olla varemgi. Pargi 2 kinnistu detailplaneering näeb ette keldri lammutamise.

Lukas juhtis tähelepanu, et Kärdla üldplaneering sõnastab ajaloolise Kärdla hoonestuse säilitamise ja väärtustamise vajaduse ning selles valguses on kurb kuulda, et linn ise sellest ei lähtu.

Allikas: Hiiu Leht