Homme algab Lahtis soome-ugri rahvaste maailmakongress


Talsipüha Obinitsas, soome-ugri kultuuripealinna aasta lõpetamine
Talsipüha Obinitsas, soome-ugri kultuuripealinna aasta lõpetamine. Foto on illustratiivne.Foto: Raivo Tasso

15.–17. juunini toimub Soomes Lahtis Sibeliuse kontserdimajas soome-ugri rahvaste maailmakongress „Soome-ugri rahvad: kestliku arengu poole“.

Kongressile oodatakse 174 delegaati ja 269 vaatlejat 22 soome-ugri ja samojeedi rahva hulgast. Kongressil osalevad lisaks Soome, Ungari ja Eesti riigipeadele Sauli Niinistöle, János Áderile ja Toomas Hendrik Ilvesele ka kultuuriministrid ja parlamendisaadikud. Venemaa kõrgeim külaline on asekultuuriminister Aleksandr Žuravski.

Eestist sõidab kongressile 20-liikmeline delegatsioon, vaatlejad ja kõrged riigiesindajad, sealhulgas president Toomas Hendrik Ilves ja kultuuriminister Indrek Saar.

Delegatsiooni juht Tõnu Seilenthal on algava kongressi kohta öelnud järgmist: „Enne VII kongressi on mitmedki seadnud kahtluse alla selle tulemuslikkuse ja isegi vajalikkuse. On küsitud, mis kasu on õilsaist deklaratsioonidest, kui soome-ugri rahvaste tegelik olukord sellest ei parane. Arvan, et eestlastel ja setodel on mõndagi rääkida, kuidas kongressi peateemaks olev kestlik areng on loodav püsiva igapäevase tööga, tihti trotsides ühiskondlikke olusid. Meid kohustab ka see, et nelja aasta pärast koguneb VIII kongress Tartus. Meil on võimalik juba Lahtis näidata, kuidas on võimalik pidada konstruktiivset dialoogi ka erineval arvamusel olevatega.“

Lisaks delegaatidele osalevad Eestist kongressil ka vaatlejad, kes tulevad kultuuriministeeriumist, Eesti saatkonnast Soomes, Inimõiguste Instituudist, aga ka Eestis elavate soome-ugri kogukondade seast.

Seotud lood:

Kongressi lõpetab Eesti-poolne kultuuriprogramm, millega öeldakse tere tulemast järgmisele, 2020. aastal Eestis toimuvale maailmakongressile. Esitusele tuleb 2015. aastal Mart Siimerilt tellitud mari lüürilisel rahvaviisil põhinev kammermuusikateos “Tale vüd goch” („Üle võimsa vee“), mille kannavad ette sopran Kai Kallastu, mari rahvalaulik Anna Mišina ning Kristi Mühling (kannel), Aare Tammesalu (tšello) ja Diana Liiv (klaver). Eesti Rahva Muuseum esitleb rändnäitust „Soome-ugri ja samojeedi rahvad“.

Soome-ugri rahvaste maailmakongress on soome-ugri ja samojeedi rahvaste esindusfoorum, mis on sõltumatu valitsustest ja poliitilistest parteidest ning toetub oma tegevuses maailma soome-ugri rahvaste koostöödeklaratsioonile. Kongressi eesmärkideks on arendada ja kaitsta soome-ugri rahvaste rahvusteadvust, kultuure ja keeli, edendada soome-ugri rahvaste omavahelist koostööd, käsitleda aktuaalseid probleeme ja leida neile lahendus.

Esimene kongress toimus 1992. aastal Sõktõvkaris, seejärel on need toimunud iga nelja aasta tagant vaheldumisi Ungaris, Soomes, Eestis ja Venemaal. Eesti on järgmise, 2020. aasta kongressi korraldajamaa.

Eesti delegatsioon VII soome-ugri rahvaste maailmakongressil Lahtis:
1. Tõnu Seilenthal
2. Madis Arukask
3. Andres Heinapuu
4. Sven-Erik Soosaar
5. Aivar Ruukel
6. Kärt Summatavet
7. Urmo Soonvald
8. Piret Suurväli
9. Arvo Valton
10. Rein Sikk
11. Kirsti Ruul
12. Maarja Lõhmus
13. Jaak Prozes
14. Jaak Lõhmus
15. Mart Siimer
16. Kaido Kama
17. Indrek Jääts
18. Käbi Suvi
19. Eda-Riin Leego
20. Viia-Kadi Raudalainen