HOMSES MAALEHES: Ahja jõe ürgorust kadus järv, kaevud on tühjad ja turismiettevõtja kannab kahju

 (79)
Ahja jõel kanuumatkadega halvasti
Ahja jõel on kanuumatkadega halvasti, sest pais lammutati.Foto: Ivar Soopan

Kiidjärve turismiettevõtja kannab kahju, sest sadakond aastat tagasi jõe üles paisutanud tamm tänavu lammutati – madalas vees enam kanuudega sõita ei saa ning tagatippu on mitu joogiveekaevu tühjad.

“Tänavune suvi on ikka täiesti krahh. Mul on kõik lootused ja usk kadunud,” ütleb Ahja jõe ääres elav turismiettevõtja Aivar Kottise. Ta elab legendaarses paigas – Ahja ürgorus. Seal asub ka Taevaskoda ja kant on matkajate seas väga populaarne.

2010. aastal ostis Kottise pangalaenuga koha, kus kanuumatku ja paadireise korraldada, kuid nüüd sobiks madalapõhjaliste veesõidukite asemel jões liikumiseks pigem roomiktraktor.

Kottise “viga” oli see, et viie aasta eest Ahja jõe ürgorus Kassioru puhkemajas tegutsema asudes ei arvestanud ta, et elukoht on mitte jõe, vaid 3,2 hektari suuruse paisjärve ääres.

Tegelikult on see muidugi jõgi, aga see paisutati üles juba enne 1914. aastat, mil sinna ehitati vesiveski.

Viis aastat pärast Kassioru ostu seisab Kottise samas kohas kaldal ja vaatab oma rohkem kui 30 vähest kasutust leidvat kanuud, mille ninad on mudased – kuidas sa kanuumatku korraldad, kui vesi on kadunud ja sõiduvahendi põhi künnab põhja.

Järvest on saanud kümmekonna meetri laiune madal jõgi. Kõik see juhtus seepärast, et vana pais lammutati, et aidata kaasa Ahja jõe loodusrikkuse säilimisele ja võtta kalade rändeteelt takistus.

Kui paljud majapidamised paisu lamutamise tõttu kaevuveeta jäid, sellest loe homsest Maalehest.