HOMSES MAALEHES: Mürgine riitsinus levib moevooludena aedades

 (1)
RIITSINUS
RIITSINUSFoto: Karin Kaljuläte

Mürgised taimed vallutavad siinseid iluaedu. Üks selliseid aiakroone on riitsinus, mis võlub uhkete punaste lehtedega, kuid võib olla inimeste tervisele ohtlik.

Riitsinus on kuni kahemeetrine külluslikult lopsakas, vahtralehti meenutavate lehtede ja pisikeste ogaliste “kastanisiilidega” sarnanevate viljadega taim. Mürgine, aga mitte sedavõrd ja sel moel, et tema kasvatamisest peenral sootuks loobuma peaks. Siiski tasub taimega olla ettevaatlik, isegi siis, kui tema mürgiseimad osad, seemned, meie kliimas sageli ei valmigi. Kõige ohtlikumad on seemnete kestad.

“Ka lehed pole päris ilmsüütud, kuid nende juhuslikust söömisest enamasti mürgistust ei saada,” selgitab Tallinna Botaanikaaia vanemaednik Jaan Mettik, kes riitsinuse kasvatamisel Eestis siiski suurt ohtu ei näe. Aednik soovitab riitsinusega tegeldes kanda igaks juhuks kindaid või pesta hiljem käed.

Looduslikult pärineb taim Põhja-Aafrikast ja laiemalt kasvab Vahemere ümbruses. Ta on külmaõrn, mis tähendab seda, et nii kui sügisel esimest öökülma näitab, võtab külm selle ära.

Pikemalt loe juba homsest Maalehest!