Järgmisel ja ülejärgmisel nädalavahetusel avatakse talude uksed Lätis ja Leedus

 (1)
Järgmisel ja ülejärgmisel nädalavahetusel avatakse talude uksed Lätis ja Leedus
Avatud talude päev, Sigulda lillelaat, valge laudlina päev, taasiseseisvumispäev - kõik korraga sel reedel Lätis.Foto: F64 (delfi.lv)

Oma rahva seas populaarseid avatud talude päevi korraldavad ka lõunanaabrid ning lõunanaabrite lõunanaabrid. Miks mitte lätlastegi koju kiigata, sest paljud avatud majapidamised asuvad Põhja-Lätis, paaritunnise sõidu kaugusel.

Kellel minekuks mahti juba reedel, leiab eest valge laua taga taasiseseisvumispäeva tähistavad lätlased. Valge laudlina püha on neil paari aasta vanune traditsioon, kus sõbrad, tuttavad või talusid külastavad eestlased maha istuvad ja tavapärasest rohkem Lätile või lätlastele mõtlevad.

Ühtekokku teevad Lätis sel nädalavahetusel ja Leedus järgmisel nädalavahetusel uksed lahti mitusada talu.

Vaata kaardile märgitud talusid siit ning loe uksi avavate talude lätikeelseid kirjeldusi siit
(aimu saab ka piltide järgi)

Lätis võib kiigata näiteks Smiltene lähedal olevasse moodsasse Kainaiži kasemahlatallu, et istutada kask väidetavalt maailma esimesse mahlakaseparki, mille pidulikum avamine toimub esmaspäeval.

Iklast paari kilomeetri kaugusel Lielkalni farmis näeb, kuidas muude marjade kõrval saab tervislikke tooteid lodjapuu, kuslapuu, aktiniidia ja sidrunväändiku viljadest.

Teistes taludes näeb muudki lõunamaadele omast - Leedus läheb pilt veel huvitavamaks. Ühtlasi tuletame meelde, et reedel-laupäeval peetakse ka Sigulda lillelaata, kus Maaleht samuti ringi vaatab.