KRONOLOOGIA | Kriis HKScanis on väldanud enam kui kaks aastat

 (8)
KRONOLOOGIA | Kriis HKScanis on väldanud enam kui kaks aastat
Mullune streik HKScanis tekitas küll vastuolusid, kuid lõppes siiski streikijate 8% palgatõusuga ega ole juhtide sõnutsi HKScani kahjumi põhjus.Foto: Ain Liiva

Käärimine HKScani juhtkonnas on kestnud enam kui kaks aastat, ja kuna hiljuti andis kontsern taas teada kahjumi suurenemisest, on selge, et asi ei seisne Eesti tütarettevõttes ega isikutevahelistes konfliktides. Mis on HKScanis viimastel aastatel toimunud?

2012 – HKScani käive on 2,5 mln € ja kontsernis töötab 11 000 inimest, endisest Rakvere LK juhatajast Anne Merest saab HKScani turundusjuht.

2013 – tütarettevõtted reorganiseeritakse Lätis ja Leedus.

2014 – HKScan ühendab Rakvere Lihakombinaadi ja Talleggi.

2015 – Talleggi jääb lihakanade kasvatamine ja kanaliha tootmine, munatootmine müüakse Taani firmale Dava Foods.

2015 – kontserni seakasvatusüksus Ekseko reorganiseeritakse aktsiaseltsiks Rakvere Farmid.

2016 – HKScani Eesti tütarettevõtete AS HKScan Estonia ja AS Rakvere Farmid juhiks saab senine Ekseko juht Teet Soorm.

31. oktoober 2016 – HKScani juhatuse esimeheks saab Jari Latvanen.

November 2016 – juhtimisest taandatakse HKScani Eesti üksuste juht Teet Soorm ja seakasvatusdivisjoni direktor Mati Tuvi. Ettevõte algatab sisejuurdluse.

Detsember 2016 – HKScani juhtkond teatab, et sisejuurdlus tuvastas: mitmed kontserni Baltikumi juhtkonna liikmed on süstemaatiliselt toime pannud tõsiseid rikkumisi.

Seotud lood:

29. november 2017 – keskkriminaalpolitsei peab kinni Teet Soormi ja Mati Tuvi kahtlustatuna suures ulatuses ettevõtte vara omastamises ja rahapesus.

Jaanuar 2018 – juhtkond raporteerib, et HKScan teenis 2017. aastal 1,8 miljardi euro suuruse käibe juures 18 miljonit eurot kahjumit.

6. veebruar 2018 – Rakvere lihakombinaadi tapamaja töötajad alustavad streiki, millega nõuavad põhipalga tõstmist 16% tagasiulatuvalt alates 1. veebruarist ja 16% põhipalga tõstmist 1. juulist. Streigi tulemusena saavutatakse kaheksaprotsendiline palgatõus.

26. november 2018 – HKScan nõuab kolme kohtusse esitatud hagi põhjal endistelt siinsetelt juhtidelt kokku 4,8 miljonit eurot.

Novembri lõpp 2018 – ametist vabastatakse HKScani juhatuse esimees Jari Latvanen ja nõukogu esimees Mikko Nikula.

Detsember 2018 – HKScani nõukogu etteotsa valitakse Reijo Kiskola, märtsis 2019 alustab tegevjuhina Tero Hemmilä.

7. jaanuar 2019 – HKScan teatab, et toob osa viineritootmisest esimese kvartali jooksul Soomest Eestisse, kuna siin on odavam toota ja Rakvere LK viineritsehh ei tööta täiskoormusel. Rakverre otsitakse paarikümmet uut töötajat.

18. jaanuar ja 6. märts 2019 – järgmised HKScani Baltimaade endiste juhtide üle peetavad istungid Harju maakohtus.