Laupäeval tuleb Setomaal suur sõirapäev


Laupäeval tuleb Setomaal suur sõirapäev
Valgõ suulliim ja sõir Seto tsäimajas.Foto: Aldo Luud/EPL arhiiv

Saatserinna nulga Sõirapäev toimub juba kümnendat korda, kuid seekord suuremana kui varasematel aastatel.

15. juunil oodatakse inimesi tutvuma Setomaa Kohopiimä nulga nime all tuntud Saatse kandiga – uksed avavad nii kohalikud talud kui Saatse kordon ning sõirapäeva programmiga kostitab Saatse muuseum.

2019. aasta sõirapäev tuleb senistest suurem ja seekord on laiemalt kaasatud ka kogukond. Esmakordselt saab tutvuda Saatse kandi taludega. Kella 11-17ni pakutakse omatehtud head paremat, kõhutäiest käsitööiluni, ollakse valmis külalistele oma kodukandist ja töödest-tegemistest jutustama ning mõnda talusse võib lausa öömaja küsida. Kaasa lööb ka Saatse kordon Ulitina külas - piirivalvurid tutvustavad kell 11 ja kell 16 oma igapäevatööd, näitavad neljajalgsete piirivalvurite oskusi ning demonstreerivad kordoni käsutuses olevat masinaparki.

Loomulikult on võimalus osaleda muuseumis toimuval sõira võistlusel ja degustatsioonil, osaleda erinevates õpitubades. Muuseumiõuelt leiab kella 12-16ni kohalike talu- ja käsitöötoodete laada ning head tuju hoidvad esinejad, kelleks sel aastal on leelokoor Kuldatsäuk ning Toomas Valk karmoškal.

Päeva juhiks muuseumiõuele on palutud Inara Vanavalgõ kohvitarõ rõõmsameelne perenaine Inara Luigas, kes oli ka üks Vana-Võromaa ja Setomaa huvirühma liige, kes esitasid eelmisel aastal Maaeluministeeriumile taotluse registreerida nimetus ’Vana-Võromaa sõir’ ja ’Setomaa sõir’ kaitstud geograafilise tähisena. Setodel on sõira kohta tore ütlemine – koh sõira, sääl sõpru - seega on sõirapäev just see koht, kus mõnusalt seltskonnaga aega veeta.

Seotud lood:

X korda toimuv Sõirapäev tutvustab Saatse piirkonna kui kohopiimä nulga traditsioone ning tõstab esile sõira, Setomaa tunnustoidu. Sõirapäeval toimuvad Saatse muuseumi õuel erinevad õpitoad, rahva osalusel valitakse parim sõirameister, laadalt leiab nii toidu- kui käsitöökraami ning esmakordselt saab sõirapäeval tutvuda ka piirkonna talude tegemistega. Seitse ümbruskonna talu avavad oma väravad ja kutsuvad külla. Lisaks neile pakutakse neljas talus majutust ning ainulaadse võimalusena saab tutvuda Ulitina külas asuva Saatse kordoni igapäevaeluga.

Vaata ka ürituse Facebooki.

Sõirapäeva programm Saatse muuseumi õuel
12:00 Sõirapäeva avamine, algab sõirade degusteerimine ja konkurss
12:15 traditsioonilise seto sõira õpituba – Inara Luigas
13:00 seto leelo ja tantsud koos leelokooriga Kuldatsäuk
13:45 sõiraõpituba „Tänapäevased maitsed“ – eelmise aasta sõirakonkurssi võitja Sirje Šuškova
14:15 Toomas Valk karmoškal
14:45 Itaalia juustumeister,Viinamärdi talu peremees Denis Pretto, tutvustab mozzarella tegemise tööprotsessi
15:30 Toomas Valk karmoškal
16:00 Sõirapäeva lõpetamine muuseumiõuel, sõirakonkurssi parimate auhindamine
Päeva juhib Inara Luigas

Muuseumiõuel Toomemäe talu kodukohvik, käsitöö- ja talukaupadelaat Muuseumi külastus 2€, sõirapäeva programm muuseumiõuel tasuta