Ligi 5000 inimest toetab loomatsirkuste peatamist

 (5)
Riia ja Moskva tsirkus Saku Suurhallis
Foto on illustratiivne.Foto: Andres Putting

Homme, 14. juuni õhtupoolikul korraldavad Eesti loomakaitseorganisatsioonid meeleavalduse Tondiraba jäähalli ees, et toetada loomade tsirkuses kasutamise keeldu ja peatada Eestisse saabuv loomatsirkus. Neid toetab interneti vahendusel ligi 5000 inimest.

Maaeluministeeriumis on parasjagu valmimas eelnõu, millega soovitakse keelustada teatud metsloomade kasutamine tsirkuses. “Eelnõu on ettevaatlik. Ilmselt kardetakse, et ühiskond ei ole valmis kõikide loomade tsirkuses kasutamise keelustamiseks, aga algus on siiski tehtud ja eelnõust võib välja lugeda ka riiklikku suhtumist loomade kasutamisele meelelahutuses. Meie seisukoht on lihtne - loomade kasutamine meelelahutuses ei ole ei inimeste ega loomade funktsioneerimiseks vajalik ega põhjendatud,” selgitas MTÜ loomade eestkoste organisatsiooni Loomus juhaja Kadri Taperson.

Tänaseks on 23 riiki maailmas vastu võtnud täieliku üleriigilise metsloomade tsirkustes kasutamise keelu. Euroopa Liidus on üheksa riiki keelanud kõikide loomade või metsloomade kasutamise tsirkustes, üheksa riiki on kehtestanud osalised keelud.

Euroopa Veterinaaride Föderatsioon soovitab kõikidel Euroopa riikidel keelustada metsloomade kasutamine rändtsirkustes. 38 riigist pärit 46 erineva veterinaarorganisatsiooni ühine avaldus väidab, et rändtsirkustes metsloomade kasutamise puhul ei ole mingilgi moel võimalik metsloomade füüsilisi, vaimseid ja sotsiaalseid vajadusi adekvaatselt rahuldada.

Seotud lood:

Eelmisel aastal esitleti Euroopa Parlamendis ka 23 teadlase avaldust “Metsloomade etoloogilised vajadused ja heaolu tsirkuses”, misjärel tehti europarlamendis ettepanek keelustada metsloomade kasutamine tsirkuses üle kogu Euroopa Liidu.

Meeleavalduse korraldavad Loomade Nimel ja MTÜ Loomus. Meeleavaldusega liituvad Eesti Loomakaitse Selts, Varjupaikade MTÜ, Nurru Ometi, Pesaleidja, Kassiabi, Kasside Turvakodu, Kelmiküla kassijaam ja Saaremaa Lemmikloomade Turvakodu.