Lõõtsamehe meelespea: sina pead nädalas ühe pillivaba päeva pidama

 (3)
Aivar Teppo.
Aivar Teppo.Foto: Andres Ots

Paljud inimesed ei tea Eesti kagunurgas, otse Venemaa piiri ääres asuvast Orava külast midagi. Kuid oleks aega teada, sest seal korraldatakse juba neljandat aastat järjest väga menukat külapillimeeste päeva.

Eile oli Orava kultuurimajas pillimehi nii palju, et Untsakatest tuntud külalisesineja Margus Põldsepp sõnas tunnustavalt: „Isegi vabariiklikul kokkutulekul ei saa nii palju lõõtsamehi kokku!“

Ürituse korraldaja Külli Pähna sõnul oli Võru-, Põlva-, Tartu-, Viljandi- ja Valgamaalt Oravale saabunud enam kui 40 muusikut, pooled neist lõõtsamehed. Lisaks neidki, kes esinesid mandoliinil, viiulil ja teistel külamuusikute seas armastatud pillidel. Esinejate hulgas oli mitmeid Põlva lõõtsakursusel osalejaid, paljud mängisid õhtu juhi Heino Tartese valmistatud lõõtsadel.

Kostümeeritud Mooste vallavanem Ülo Needo pani osalejatele pillimehe kümmet käsku ette lugedes südamele, et austada tuleb nii pilli kui pillimeest. Ja pühapäeva tuleb samuti pühitseda – igal pillimehel peaks nädalas vähemalt üks pillivaba päev olema.

Publikut polnud küll nii palju kui möödunud aastal – siis oli külaliseks Kihnu Virve pereansambel ning sadakond huvilist jäi ukse taha –, kuid peohoogu see ei vähendanud. „Järgmisel aastal on juba viies kord,“ lubas Külli Pähn ürituse jätkumist.