Lõppes sügisene metsloomade vaktsineerimine


Pealinna rebasepere
Foto: Sven Arbet

Veterinaar- ja toiduamet lõpetas laupäeval sügisese rebaste ja kährikute suukaudse marutaudivastase vaktsineerimise riigipiiri aladel.

„Et vältida marutaudi taaslevimist Eestisse metsloomade rändega, külvasime väikelennukitelt marutaudivastast vaktsiini 6 100 ruutkilomeetri suuruses puhvertsoonis Venemaaga piirnevatel aladel,“ ütles Veterinaar- ja Toiduameti projektijuht Enel Niin. „Alates 2013. aastast on Eesti ametlikult marutaudivaba riik. Kuna taud on jätkuvalt laialt levinud meie naaberriigis Venemaal ning viimasel ajal on nii juhtumite arv, kui ka nakkuse leviala naaberriigis suurenenud, pole oht Eesti jaoks kuhugi kadunud.“

Vaktsiinsöötade külvamisega alustati Lõuna- ja Kagu-Eestist ning jätkati Ida-Virumaal. Kokku kulus puhvertsooni vaktsineerimiseks 6 päeva.

„Kasutasime spetsiaalseid peibutussöötasid, mille välimine osa koosneb kalajahul põhinevast tahkest massist ning mille sisse on peidetud kapseldatud marutaudi vedelvaktsiin. Vaktsiinsööt ega selles sisalduv kahjutustatud marutaudi viirus ei ole ohtlik, kuid lemmikloomad tuleks puhvertsoonis hoida paar päeva siseruumides, et nad metsloomadele mõeldud vaktsiinpalasid ära ei sööks,“ lisas Niin.

Niine sõnul ei tohi haiguse taasnakatumise riski alahinnata, kuna marutaudioht on Baltimaade idapiiril suurenev ning haigus on endiselt levinud ka pajudes teistes riikides. „Ühtlasi on haiguse taastekke vältimiseks endiselt oluline ning seadusega kohustuslik lemmikloomade regulaarne marutaudivastane vaktsineerimine.“

Seotud lood:

Veterinaar- ja toiduamet viib kaks korda aastas läbi metsloomade marutaudivastaste vaktsiini külvamist ohustatud piirialadel. Järgmine metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine toimub 2017. aasta kevadel.

Marutaud on loomade ja inimeste ägedakujuline närvisüsteemi kahjustav viirushaigus, mis lõppeb alati surmaga. Aastatel 2006-2010 külvati marutaudivaktsiini kaks korda aastas kogu Eesti pinnal, misläbi tõrjuti haigus riigist välja. Takistamaks haiguse taaslevimist Eestisse naaberriikidest pärit nakatunud rebaste ja kährikute vahendusel teostati aastatel 2011-2014 vaktsineerimist ohustatud aladel riigipiiril Läti ning Venemaaga. Alates 2015. aasta kevadest vaktsineeritakse vaid Venemaaga piirnevatel aladel.