MAALEHE TEST: Milline jahu on ülepannikookide küpsetamiseks parim?

 (3)
Vilma magusate ülepannikookide jahu (Lotte),  Tartu Mill õhukesed pannkoogid, Vilma ülepannikoogijahu
Foto: Raivo Tasso

Nädalavahetustel küpsetatakse tuhandetes Eesti peredes pannkooke. Taina võib valmistada munadest, jahust ja piimast või kasutada pannkoogijahu, millele tuleb vaid vett lisada.

Kalev ja Tartu Mill toodavad kokku kuut sorti pannkoogijahusid, neist pooled on mõeldud suurte õhukeste ja pooled väikeste paksude kookide küpsetamiseks.

“Prantslased ei söö väikesi pakse pannkooke,” ütleb Tartu vanimas majas Jaani ja Laia tänava nurgal asuva pannkoogikohviku Päris Pariis omanik Matthieu Chillaud, kelle Maaleht testimisele appi palus. “Pannkoogid on ikka suured ja õhukesed.”

Seetõttu valisime testimiseks ülepannikookide jahud. Matthieu hakkab jahupakke nähes pead raputama. “Prantsusmaal ei söö keegi nisujahust soolast pannkooki,” ütleb ta selle peale, et kolmest jahusegust vaid üks on magusate kookide oma.

Krepid on nisujahust magusad ülepannikoogid. Soolased pannkoogid tehakse aga hoopis ilma muna ja piimata ning tatrajahust. Galettide tainas koosneb peamiselt veest, tatrajahust ja soolast, olles nii gluteeni- kui ka laktoosivaba.

Neid serveeritakse soolaste lisanditega, näiteks juustu, singi ja munaga, mille kollane on vedel. Kuna siinne tatrajahu ei ole päris sobiv, tellib kohvikuomanik tatrajahu Prantsusmaalt. Kreppide jaoks tuleb nisujahu aga Tartu Millist.

Kuidas Matthieu Chillaud meie jahusegusid hindab, sellest loe homsest Maalehest.