Martin Repinski: väikeettevõtjad pühivad Eesti tolmu jalge alt ning siirduvad Lätti

 (12)
Martin Repinski: väikeettevõtjad pühivad Eesti tolmu jalge alt ning siirduvad Lätti
„Mina tean ärimehi, kes on reaalselt lahkumiseks valmis," ütles Martin Repinski.Foto: Priit Simson

Maaettevõtjast Riigikogu liige Martin Repinski sõnas tänase parlamendi infotunni järel, et Lätis jõustuva alustavate ettevõtete maksusoodustuse tulemina võivad paljud Eesti ettevõtjad registreerida oma ettevõtte just lõunanaabrite juures. Eriti tõenäoliseks peab ta ümberregistreerimist IT-ettevõtete puhul, mis tihtipeale ei ole konkreetse asukohaga seotud.

„Viimase paari päeva jooksul on väga paljud Eesti ettevõtjad saanud oma meilile ettepanekuid registreerida oma ettevõte Lätti. Sealne hiljutine maksumuudatus, mille tulemusena mikroettevõtted, mille käive on 7000-100 000 eurot, maksavad kolmel esimesel aastal vaid üheksa protsendilist käibemaksu, olles samal ajal vabastatud tulu-, sots- ja töötuskindlustusmaksete maksmisest, soodustab selgelt sealset ettevõtluskeskkonda ning inimeste soovi tegeleda ettevõtlusega. On ilmselge, et see stimuleerib ka Eesti firmasid Lätti liikuma,“ sõnas riigikogu maaelukomisjoni liige Martin Repinski.

„Mina tean ärimehi, kes on reaalselt lahkumiseks valmis. Eesti eelarve jaoks tähendab see järjekordselt saamata makse, eelarvesse tekivad täiendavad augud ning valitsus peab asuma välja mõtlema uusi katteallikaid."

Eesti vajab selgelt alustavate ettevõtete maksupoliitika ülevaatamist ning liberaliseerimist. Peame tegutsema viivitamatult, kuna Läti juba korraldab aktiivset PR-kampaaniat. Me ei saa ühtegi päeva oodata, kuna tagajärjed meie majandusele võivad olla pöördumatud, on Repiski veendunud.