President Kaljulaid pensionisüsteemist: meil on vaja muuta mõtteviisi

 (184)
Kersti Kaljulaid
Kersti KaljulaidFoto: Ints Kalninš, REUTERS

Täna toimuval pension 2050 visioonikonverentsil rääkis president Kersti Kaljulaid sellest, et maailm muutub ja sellega seoses tuleb ümber mõtestada ka inimese elukaar.

President meenutas, et kui paar kuud tagasi käidi välja idee tõsta pensioniiga 70 eluaastani, siis tuli välja inimeste suur vastuseis sellele. "See tõi väga selgelt esile selle, et kui räägime pensionist, siis räägime tööst, mitte tööea lõppemisest," ütles ta lisades, et meil tuleb ümber mõtestada inimeste elukaar ning seda nüüd ja kohe.

"Demograafia ja seni kehtinud arusaamad sobisid kokku 30 aastat tagasi, kuid tänaseks on maailm muutunud," tõdes Kaljulaid. Iga uus põlvkond on eelnevast väiksem ja vanem põlvkond ei ole lihtsalt suurem, vaid veelgi suurem. Muutunud on ka töö ja töötajad ning tänased tööturule tulijad ei taha rakendust, vaid huvitavat ja enesearengut pakkuvat tegevust. Seda otsides vahetatakse töökohti ja täiendatakse ennast ning enam ei kehti põhimõte, et kunagi selgeks õpitud erialal töötatakse kuni pensionini.

Ilmselgelt tuleb tõusva eluea ja väheneva tööealise elanikkonna tõttu tõsta pensioniiga. "Katsed endistviisi jätkata viiksid kindlasti ummikusse," hindas president praegust pensionisüsteemi ja julgustas mõtlema, kuidas seda muutuvaid olusid arvestades paremaks muuta.

"Me oskame päris hästi teha visioone ja strateegiaid, kuid nüüd on meil vaja muuta mõtteviisi," tõdes president Kersti Kaljulaid lisades, et kõige suuremaks väljakutseks siinjuures saab see, kuidas uus visioon inimesteni viia.