Riigikohus andis rohelise tule kõigile sundliitmistele, lõplikuks omavalitsuste arvuks jääb 79

 (14)
Haldusreform Riigikohtus
RiigikohusFoto: Anni Õnneleid

Neljapäeval tegi Riigikohus veel neli otsust sundliitmise kohtusse kaevanud omavalitsuste osas ning jättis nende taotlused rahuldamata.

Seega jääb Tõstamaa vald liidetuks Audru valla, Paikuse valla ja Pärnu linnaga (moodustub Pärnu linn). Mikitamäe vald liidetakse Meremäe valla ja Värska vallaga (moodustub Setomaa vald); jõusse jääb Keila valla, Padise valla, Paldiski linna ja Vasalemma valla liitumine (moodustub Lääne-Harju vald) ning Emmaste valla, Hiiu valla, Käina valla ja Pühalepa valla liitumine (moodustub Hiiu vald).

Riigikohtu lahenditega jõudis haldusterritoriaalne reform sisuliselt lõpule.

Advokaadibüroo Ellex Raidla vandeadvokaat Arne Ots, kes nõustas haldusreformi vaidlustes vabariigi valitsust, ütles, et sundliitmise vaidlustanud vallad saavad edasi minna igapäevase töö korraldamisega.

Seotud lood:

Kokku vaidlustas sundühendamise üle Eesti 17 valda.

“Riigikohus menetles sundliitmise kaebusi kolmes osas ning neljapäeval saabus otsus neist viimase osas, millega võib lugeda haldusterritoriaalse reformi lõppenuks. Riigikohus jättis kõik sundühendamist puudutavad kaebused rahuldamata ning pidas valitsuse põhjendusi valdade ühendamiseks ammendavaks. Seega saavad omavalitsusüksuste valimiskomisjonid alates tänasest hakata valimistulemusi ametlikult välja kuulutama ning valimistulemuste väljakuulutamisega jõustuvad omavalitsusüksuste uued nimed ja piirid,” selgitas Ots.

213 omavalitsusüksuse asemel jääb Eestisse 79 valda ja linna.