Setod vallutavad Pariisi


setod 28.jpg
Foto: Toomas Volmer

Prantsusmaa pealinnas tutvustatakse seto kultuuri.

18.-25. novembrini Pariisis toimuv „Seto nädal“ tutvustab traditsioonilist seto leelot, käsitööd, kombeid, köögikunsti, ajalugu, keelt ja kirjandust.

Nädala raskuskese on kahepäevasel Pariisi ida keelte ja kultuuride instituudis (INALCO) toimuval konverentsil, kus astuvad üles seto keele, kultuuri ja ajaloo tundjaid nii Eestist kui ka Prantsusmaalt. Nädala ühe korraldaja, INALCO eesti keele õppetooli juhataja Antoine Chalvin´i sõnul on setode kultuuri puhul tähelepanuväärne see, et seto kultuur elab ja areneb ka tänapäeval. „Olgugi, et seto traditsioone on säilitatud muuseumides ja tutvustatud koolides, on see siiski arenev ja muutuv kultuur. Seto vanad kombed on tänini osa setode elulaadist, need sulanduvad nüüdisaegse kultuuri vormidega. Just see mänguline ja pisut eneseirooniline ellusuhtumine aitab setodel ja nende kultuuril ideaalselt kohaneda muutuvate aegadega,“ rääkis Chalvin, kes esitleb seto nädalal esimest prantsuskeelset seto kultuuri tutvustavat raamatut „Eestimaa setod“.

Festivali korraldavad Pariisi ida keelte ja kultuuride instituut (INALCO), Soome-ugri uuringute arendusühing (ADEFO), Eesti Suursaatkond Prantsusmaal ja Prantsusmaa-Eesti Selts.