Tartus on õunauputus, kuid turul küsitakse ubinakilo eest kuni 2.50 eurot

 (19)
Kert ja õunad
Kert ja õunadFoto: Anni Õnneleid

Tartus on õunapuud viljade all lookas ja sageli on suvesortide puhul suur hulk ubinaid ka puu alla varisenud. Eramajade rajoonides ringi sõites jäävad sageli silma tänavale pandud kastid tasuta võtmiseks mõeldud õuntega. Kel soovi ja viitsimist, saab ringi jalutades maitsta õige erinevaid suveõunu.

Maasika tänaval elav peagi 10-aastaseks saav Kert on üks neist, kes isa abiga õunakasti aia taha vedas ja valmistas juurde ka sildi: „Tasuta õunad! Võta kohe peoga, meil neid jätkub!“.

„Päris palju võetakse, isegi öösel!“ on poiss rahul rääkides, kuidas ta kuulis enne magama minekut läbi lahtise akna, et kamp noori tuli mööda tänavat ja üks tütarlaps ütles kasti juurde jõudes, et sealt saab õunu võtta. „Edasi minnes kiitsid nad, et need on head magusad õunad,“ särab Kert. Ka mõni maja edasi elavad naabrid on õunakasti tänavale pannud.

Samal ajal pakutakse ka Tartu turul kohalikke õunu, mille hind algab 50 sendist ja kerkib 2.50 euroni kilo kohta. Üks populaarsemaid õunasorte, mille eest ka kõrgemat hinda küsitakse, on seal ’Martsipan’.