Tulekul tippesinejatega metsakonverents: kuidas hoida Eesti metsa ja meile suurimat kasu tuua?

 (10)
Puidust saab peaaegu kõike, aga enim teatakse puitmaju. Pildil AS Barrus kontor, arhitekt: Karmo Tõra, OÜ ROK-Projekt.
Puidust saab peaaegu kõike, aga enim teatakse puitmaju. Pildil AS Barrus kontor, arhitekt: Karmo Tõra, OÜ ROK-Projekt.EMPL

Eestis on viimastel aastatel metsanduse üle palju arutatud, kuid vähe räägitud sellest, mida meil on õppida teiste riikide kogemusest – nii õnnestumistest ja vigadest kui ka suurtest muutustest selles valdkonnas.

Ekspress Meedia, Maaleht ning Eesti Metsa- ja Puidutööstuse Liit korraldavad 30. oktoobril Noblessneri Valukojas suure konverentsi, kus räägitakse metsadest ning puidust kliimaprobleemide võtmes.


Konverentsi projektijuhi Karin Lillemaa sõnul on konverentsi üks eesmärke lükata ümber lihtsustatud nägemus, nagu oleks mets vaid puulusikas, mööbel või küttepuu. “Metsast on võimalik valmistada kõike ning metsanduses on võti mitmete suurte probleemide lahendamiseks. Sellest rääkides tahame avada avalikkuse silmi,” lausub ta.

Nii on küll metsa üle viimastel aastatel Eestis kirglikult vaieldud, kuid vähe räägitud sellest, et metsandus on üks väheseid valdkondi, kus olemas ka lahendused inimeste tekitatud kliimaprobleemidele. “Ja miks ei võiks selles osas olla Eesti teerajaja ning lahenduste pakkuja,” küsib Lillemaa. “Soovimegi teemat arutada, toetudes faktidele, spetsialistidele ja koostööle ning avada metsandusega seoses ka selliseid perspektiive, millest on siiani Eestiga seoses vähe räägitud või pole seda üldse tehtud.”

Seotud lood:

Konkreetsemalt täidavad konverentsipäeva ülevaade statistikast, arutelud metsa ja kliima seose üle, globaalne vaade metsandusele, trendid, kohaliku tasandi võimalused ja arengud, teadlaste vaade, debatid poliitikute tasandil ja võimalike arengute tasandil. Osalejatel on võimalus kaasa rääkida ning küsimusi esitada.

Programmitiheda konverentsi esinejateks on kohalikud metsandustipud nii praktilise kui ka teaduse poole pealt, lisaks mitmed hinnatud välisesinejad. Konverentsil arutame, kas Eesti majanduse jaoks on praegune puidutööstus piisavalt teadlik; mida õppida Estfori kaasusest; kuidas puit aitab vähendada inimkonna ökoloogilist jalajälge; milline on puidutööstuse tulevik; mida teeme, et ülejärgmisel põlvkonnal oleksid head metsad; kliimamuutuste mõju meie metsadele; uute haiguste oht Eesti metsadele jpt.

Esinejate seas on näiteks Jari Laine Aalto Ülikoolist, Annela Anger-Kraavi Cambridge’i Ülikoolist, Veiko Uri ja Rein Drenkhan Eesti Maaülikoolist, samuti tuntud metsatöösturid ja -spetsialistid Eestist ning mujalt. Täpse programmi avaldame lähiajal.