Uus nutirakendus võimaldab koguda rasvatihase häälitsusi


Uus nutirakendus võimaldab koguda rasvatihase häälitsusi
Foto: Kuvatõmmis videost

Rasvatihasel on kümneid erinevaid lauluvariante ja häälitsusi. “Minu loodusheli” nutirakenduse (äpi) abil on kõigil soovijatel võimalik looduses salvestada rasvatihase laulu ja muid häälitsusi ning need andmebaasi helivaatlusteks vormistada.

Kõikidel “Minu loodusheli” kasutajatel tekib oma isiklik salvestuste varasalv, mida saab nii veebilehe kui ka nutiseadme kaudu kuulata-analüüsida ja teistelegi kuulamiseks pakkuda. Käima läinud linnuhäälte kogumine annab ülevaate rasvatihase häälitsuste mitmekesisusest ning võib lisaks tuua ka uusi põnevaid leide tema repertuaaris.

Osalejate vahel, kes kuni 1. juunini saadavad “Minu loodusheliga” tehtud rasvatihase helivaatlusi, loositakse välja auhindu - heliplaate ning Eesti Ornitoloogiaühingu aasta linnu meeneid.

“Minu loodusheli” võib julgelt kasutada ka siis, kui ei ole päris kindel laulu või häälitsuse kuulumises rasvatihasele - ornitoloogid aitavad määranguid lisada või täpsustada. “Minu loodusheli”
kasutusvõimalused ei piirdu ainult rasvatihase või teiste linnuliikide häälitsuste kogumisega, seda võib kasutada kõikide helisid tekitavate loomade vaatluste talletamiseks.

“Minu loodusheli” nutirakendus on loodud Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi ja Eesti Loodusmuuseumi koostöös.

Seotud lood:

“Minu loodusheli” rakenduse saab Android seadmetele (alates versioonist 4.0) alla laadida siit ja iPhone´ile (alates iOS 7) siit.

Lühikese õppevideo helivaatluse tegemisest (Android versioon) leiab siit. Juhendi “Minu loodusheli” kasutamiseks (Android versioon) leiab Tartu Ülikooli Loodusmuuseumi veebilehelt.

Niipea, kui moderaatorid on vaatlused kinnitanud, muutuvad need avalikuks infosüsteemis PlutoF.

Aasta linnu helivaatluste kogumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Ernesaks