VIDEO | Bangladeshi mürgikaevud on toonud miljonitele enneaegse surma

 (1)
VIDEO | Bangladeshi mürgikaevud on toonud miljonitele enneaegse surma
Bangladeshi lapsed ujumasFoto: Wikimedia Commons

1970ndatel rajati Bangladeshi territooriumile suur hulk puurkaeve. Kuni viimase ajani ei teadnud selle elanikud, et loodetud puhta joogivee asemel on nad igapäevaselt tarbinud mürgist arseenivett.

BBC avaldas 6. septembril dokumentaalvideo, mis räägib Bangladeshi joogiveekriisist.

India ja Birma vahel, Bengali lahe põhjakaldal paiknev 165 miljoni elanikuga Bangladesh jääb jõukuse arvestuses maailma viimase viiekümne hulka.

1970ndatel vaevasid riiki arengumaadele omased koolerapuhangud. Kuna haigus levib vees, rajati valitsuse ja tugiorganisatsioonide koostöös hulgaliselt puurkaevusid puhta joogivee saamiseks. Proove kaevudest tulevale veele ei tehtud.

Kuna mitmes riigi kesk- ja lõunaosa regioonis on maapõues rohked arseenivarud, ei teadnud kümned miljonid bangladeshlased, et nad tarbivad igapäevaselt otseses mõttes mürki. Olukorda muserdab veel enam, et Bangladesh kuulub maailma kümne kõige tihedama rahvastiku tihedusega riigi hulka.

Tänaseks on arseenivesi põhjustanud miljonitele raskeid nahatõbesid ja surmavat vähkkasvajat. Rühm teadlasi on otsustanud kohalikele puhta joogivee tagamiseks oma abikäe ulatada.

Seotud lood:

Vaata lähemalt BBC videost.

Foto: Google